Євген Карась, координатор руху С14: "Час для українців та поляків забути помилки минулого. Пора йти до розбудови спільного майбутнього"
Тези виступу під час круглого столу “Чому Польща перетворюється з адвоката України на прокурора?”, який відбувся 14 липня в Києві. Організатори: Інформаційний центр «Міжмор’я», «Фонд підтримки демократичних ініціатив» за підтримки «Єдиного союзу патріотів України».
Взаємовідносини польського та українського народів очевидно мають складний характер: є історичні психологічні травми в обох націй. Є сильне культурне напруження через наплив українських заробітчан з переважно невисоким рівнем освіченості. Є фактор активної провокаційної діяльності російських спецслужб. Тим не менше, ці протиріччя вбачаються дріб’язковими на фоні об’єднавчих пунктів.
Сучасні Україна та Польща покликані мати амбіції на новий потужний центр впливу в Європі. Виклик російської імперської навали зі Сходу з усією очевидністю єднає наші сусідні народи. Для пошуку реальних чинників загострення конфронтації доречно розглянути потужну роботу російської сторони.
Вважаю за доречне розглядати схему роботи саму в такому порядку. Лише поява побутової ненависті унаслідок масивного шторму фейків та провокацій в суспільній свідомості починає породжувати історії реальної ненависті та реальних конфліктів. Це стає рушієм для реальних політичних сил. Починаються непідробні реакції чи випади щодо нагнітання ситуації.
Але все ж українській стороні вдалося пізніше задокументовати та викрити схему організації псевдо-“польського” блокування дороги в Україні. Організатором виявився київський сепаратист, що втік на окуповані Росією території. Попри радикальні випади в українську сторону з боку окремих представників польського уряду та політичної еліти, в цілому спостерігається небажання польської поточної влади розбурхувати ненависть. Поки що. Українська сторона безумовно не зацікавлена в іграх з розпалювання ворожнечі на західних кордонах, тому словесно наша сторона прагне порозуміння.
І тоді загроза Росії виринає під новим кутом для Польщі. Дуже близько.
Зараз мало хто згадує, що російська розвідка активно поводить себе в країнах Прибалтики і там маємо гру під іншими барвами. Там польські “ватніки” на російські гроші грають роль сепаратистів у Литві. Спільно з росіянами проводять виборчі кампанії. Поляки сильно помиляються, якщо думають, що Росія омине шанс шантажувати своїм контингентом в Білорусі для провокування “миротворчих” операцій щодо “захисту” справжніх чи видуманих “меншин” в Польщі чи Литві. Кремлівська орда все ближче до Польщі. І це час для українців та поляків забути помилки минулого. Пора йти до розбудови спільного майбутнього.
Воно спільне, якщо не хочемо повторити гіркий досвід окуповації совєтами.