Бити будуть боляче: як ЄС та угорці намагаються здихатися Віктора Орбана

Демонстративний вихід Угорщини з Міжнародного кримінального суду – черговий жест прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана на адресу насамперед Євросоюзу, який визнає МКС, його політику і цього ж вимагає від членів союзу. До цього були неодноразові зриви голосування важливих для ЄС рішень, самовільне відвідування російського диктатора Путіна, критика офіційного Брюсселя за межами здорового глузду та поступове придушення в Угорщині європейських норм демократії.
Віктор Орбан неодноразово фактично розтоптував правила, які зазвичай вимагають від усіх 27 країн ЄС узгодити спільну заяву для її оприлюднення від імені Європейської ради. Найгострішим питанням, як завжди, є надання підтримки Україні – прем’єр-міністр Угорщини постійно виступає проти будь-яких спроб посилити військову допомогу чи просування заявки країни на членство в Європейському Союзі. Іншим предметом суперечок між ЄС і урядом Угорщини стала дружелюбність Орбана до Москви, коли Будапешт неодноразово використовував своє право вето, щоб заблокувати санкції проти російських олігархів.
Сьогодні Орбан обрав ізоляцію та дружбу з Володимиром Путіним, Дональдом Трампом та Сі Цзіньпіном усупереч очевидним інтересам ЄС та Угорщини. Йому було надано багато можливостей, і він відхилив “протягнуті руки”, – говорять у Брюсселі. Додаючи, що безпека Європи є надто серйозною проблемою, щоб вести переговори з однією людиною, яка бачить речі на 180 градусів інакше, ніж усі інші, а тому “настав час діяти”.
Наступного року в Угорщині відбудуться парламентські вибори, і “бити” Орбана будуть боляче ще й усередині країни, де він поступово втрачає популярність.
Про те, як ЄС та угорці намагаються відправити Віктора Орбана на смітник історії, – у матеріалі OBOZ.UA.
Забрати голос – врятувати Європу
Сьогодні Угорщина – дуже слабка країна, яка не є частиною європейської команди. Орбан спокійно блокує одноголосні рішення щодо європейської зовнішньої та безпекової політики, бо впевнений що йому нічого не буде за це. Наприклад, кожні пів року ЄС необхідно ухвалювати рішення про продовження санкцій проти РФ. І щоразу потрібна згода Угорщини. “Якщо угорці заблокують це в червні цього року, то не тільки закінчиться термін дії санкцій, але й нам доведеться передати Путіну 240 мільярдів євро, заморожених у ЄС”, – говорять єврочиновники. За їхніми словами, важко буде пояснити громадянам Європи, що вони передають гроші Путіну, які він хоче використати не лише проти України, а й проти європейців.
Ще рік тому віцепрезидентка Європейської комісії з питань цінностей і прозорості Вера Юрова зазначала, що “ми не можемо позбавити Угорщину головування та права голосу. Немає жодної можливості це зробити”. Та, здається, ситуація змінилася, і європейці знайшли протиотруту, адже Віктор Орбан вже не просто токсичне тіло всередині ЄС, а фактор, який може завдати шкоди блоку. Зважаючи, що зараз ЄС має ухвалювати багато важливих рішень і робити це швидко, угорський лідер стає реальною проблемою.
Новий уряд Німеччини закликає ЄС посилити тиск на Угорщину. Згідно з проєктом коаліційної угоди, консерватори (ХДС/ХСС) та СДПН пропонують призупиняти фінансування країн, які порушують принципи верховенства закону, та позбавляти їх права голосу в ЄС. Хоча Угорщина в документі не згадується, очевидно, що йдеться саме про цю країну, яку протягом багатьох років звинувачують у тому, що вона завдає удару демократичним нормам, обмежуючи свободу преси та незалежність суддів. Також Німеччина виступає за розширення голосування кваліфікованою більшістю у Раді ЄС з питань зовнішньої політики та санкцій, щоб обійти угорське вето, яким Будапешт уже блокував заходи проти Росії. Це дозволить ухвалювати рішення без узгодження з боку Угорщини.
Паралельно з цим міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна також закликав європейців зайняти більш жорстку позицію стосовно Віктора Орбана. За його словами, позбавлення Угорщини права голосу можливе, щоб запобігти розколу в Європі.
“Стаття 7 Договору про Європейський Союз передбачає можливість позбавлення держави-члена права голосу, якщо її членство ставить під загрозу безпеку Європи та інших членів. Але саме це Орбан і робить вже давно”, – каже Тсахкна. На запитання про те, чи слід зараз використовувати Статтю 7, він відповів: “У нас є така можливість, і я вважаю, що вона стає дедалі ближче”.
Спроби стримати Орбана були і раніше. У 2018 році Європейський парламент ініціював першу фазу процедури за Статтею 7 – також відомої як “ядерний варіант” – проти Угорщини через ймовірні “серйозні порушення” основних цінностей і фундаментальних прав блоку. Але процес, який міг призвести до призупинення права голосу Угорщини, зупинився через політичні розбіжності між країнами-членами. У 2022 році Європейська комісія заблокувала близько 22 мільярдів євро готівкових коштів ЄС, призначених Угорщині, через занепокоєння щодо прав людини та незалежності судової системи. Зрештою минулого року було розморожено понад 10 мільярдів євро, що викликало негативну реакцію всередині ЄС та не дуже стримало Віктора Орбана.
Угорці прагнуть змін
Віктор Орбан досить ефективно змішав внутрішню та зовнішню політику. Він заприсягнувся захищати угорців від імміграції, ісламу та ЛГБТ, паралельно проголосивши єдність усіх етнічних угорців, включно з тими, хто мешкає у сусідніх країнах. Саме ці гасла і стали державною політикою.
Пропагування проєкту Великої Угорщини – ще одна складова цього процесу. Орбан вміло грає на струнах душі кожного угорця, нагадуючи, що колись Угорщина була могутньою європейською державою, яку поважала вся Європа і яка мала величезні території. Розпалювання націоналізму та заяви про підступних іноземних ворогів, проти яких треба згуртуватися, нетерпимість до іновірців та гомофобія під виглядом сімейних цінностей допомогли йому перемогти на виборах. Досить багато років ці фактори приносили успіх Віктору Орбану, але за останній час щось сильно змінилося в його сприйнятті угорцями.
Останніми роками було здійснено величезні скорочення соціальних виплат разом із підвищенням податків, щоб подолати дефіцит бюджету. У той час як уряд обіцяв, що “2025 рік буде фантастичним”, ці заяви звучать порожніми після того, як те саме Орбан виголошував і щодо 2023 та 2024 років. Інфляція, слабкий форинт, високі ціни – все це угорці відчувають дедалі більше. Проблеми в економіці, корупція, авторитарні методи управління та суперечливі реформи створили всередині Угорщини значний прошарок невдоволеного суспільства. На цьому фоні майже союз із Кремлем та відкрита ворожнеча з Брюсселем з натяком на вихід з ЄС – все це ще більше дратує людей.
Як результат, в Угорщині за останній час відбулося кілька антиорбанівських багатотисячних мітингів, на яких люди вимагали відставки прем’єра країни. Організатор протесту – опозиційна партія TISZA (“Повага і свобода”), яку очолює депутат Європейського парламенту Петер Мадяр. Опозиціонер пообіцяв покласти край 15-річному правлінню Орбана і “зробити Угорщину частиною сильної Європи”. Мадяр з кожним днем набирає дедалі більшої популярності, зокрема, завдяки критиці Орбана та його команди у тісних зв’язках з Кремлем.
Парламентські вибори в Угорщині відбудуться навесні 2026 року. Партія TISZA нині випереджає у більшості опитувань партію Орбана Fidesz, яка хоч і залишалася найбільшою партією на минулорічних виборах до Європейського парламенту, але показала найгірший результат за всю історію виборів до ЄС, оскільки TISZA набрала 30 відсотків голосів. Цього року партія Мадяра вже попереду, маючи 42 відсотки проти 39 Fidesz. Головне, що тенденція до збільшення популярності опозиції в Угорщині тільки зростає. При цьому з минулого року стабільно падають рейтинги правлячої партії.
Боротьба проти України – нав’язлива ідея Орбана
Одразу після саміту лідерів ЄС наприкінці 2023 року, на якому Україна отримала історичне офіційне запрошення до переговорів щодо вступу до Євросоюзу, Віктор Орбан попередив, що так просто він не здається і буде продовжувати гальмувати євроінтеграцію України. Мовляв, крок лідерів Євросоюзу щодо початку переговорів з Україною про вступ був “поганим рішенням”, і в Угорщини буде час та багато можливостей заблокувати цей процес.
“У разі потреби угорське суспільство, угорський парламент застосує ручне гальмування. Їхнім вирішальним аргументом (лідерів країн ЄС. – Ред.) було те, що Угорщині нічого втрачати, тому що останнє слово буде за національними парламентами. Тому буде ще 75 випадків, коли наша країна зможе це зупинити”, – зазначив Орбан.
Зовсім скоро одіозний друг Путіна розпочне черговий етап протистояння Україні. Віктор Орбан заявив, що угорці матимуть право голосу під час національного опитування щодо того, чи хочуть вони, щоб Україна приєдналася до Європейського Союзу.
“У нас є так звана схема національних консультацій, яку ми регулярно використовуємо для з’ясування думки народу, тому ми будемо використовувати ту ж схему і зараз”, – сказав він. Хоча це голосування не має обов’язкової сили, але напевно буде використане Орбаном, аби продовжити антиукраїнську лінію як усередині країни, так і в ЄС.
Голосування розпочнеться у середині квітня, бюлетені приймаються до 20 червня безкоштовно поштою. У них відображено 7 основних “ризиків” для угорців, звісно, як їх бачить особисто Орбан, через вступ України до ЄС і які більше схожі на кремлівські наративи. Так, він лякає угорських фермерів втратою ринків, а ЄС – ГМО та забороненими хімікатами, які будуть в українській продукції. Дешева робоча сила з України знизить зарплати та “з’їсть” пенсії, а українські “озброєні до зубів бандити” просто хлинуть до Угорщини. Якщо все це не злякає, то від Орбана ще одна страшилка – мовляв, відсутність обов’язкових щеплень в Україні загрожує громадському здоров’ю європейців.
ЄС втомився від Орбана, який вже давно став загрозою
Очевидно, що початок процесу стримування Орбана вже перезрів. Зараз це вже принципове питання для Євросоюзу, адже сьогоднішня безпекова і зовнішня політика потребує як ніколи єдності. І ось одна країна йде проти цього, що ставить ЄС в дуже скрутне становище. Тобто зрозуміло, коли є дискусія щодо якихось там податків, речей, що стосуються сектору економіки, але не щодо безпеки та захисту від Росії, коли усі країни-члени Євросоюзу виступають за певні рішення, і тільки Віктор Орбан виступає зі своєю спеціальною думкою, яка дивним чином орієнтується на Кремль. Звісно, що це всіх у Європі дратує – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.
На його думку, ці “постійні палки в колеса” ЄС, які вставляє Віктор Орбан, то проти російських санкцій, то проти якогось російського мільярдера чи якогось стратегічного російського підприємства, або проти допомоги Україні – все це йде нескінченно, і цю ситуацію треба міняти. У цьому випадку очевидно, що Німеччина як лідер Євросоюзу заявляє, що ні, так більше не може бути, міняємо правила ігри. І це не антиугорський якийсь захід, це крок виключно проти політики Віктора Орбана, який має на меті мобілізувати діяльність Євросоюзу.
Щодо виборів, які відбудуться наступного року в Угорщині, то це суто внутрішнє угорське питання. Партія Орбана при владі вже давно, проте очевидно, що це не може вічно відбуватися.
“Ми бажаємо, щоб зміни відбувалися в демократичному контексті. До Угорщини є певні зауваження від офіційного Брюсселя щодо утисків ЗМІ, що уряд не дуже бореться з фінансовою злочинністю. В Угорщині Орбан прибрав антикорупційні органи і вважає, що вони проїдають кошти. Тому, звісно, що завдання опозиції – повалити партію, яка при владі, робити ставку на промахи, які робить чинний уряд, яких більш аніж достатньо. Наприклад, те, що фактично Орбан йде всупереч політиці Євросоюзу і ось вже блок готує пакет речей, які не дозволять Угорщині отримувати європейську допомогу. Це дуже багато мільярдів євро, що вже дуже серйозний аргумент, який угорці можуть зрозуміти, тому що це вдарить по кишені пересічного угорського громадянина”, – зазначає Олександр Левченко.
Щодо консультативного антиукраїнського референдуму, то, на думку Олександра Левченка, Віктор Орбан хоче підстрахуватися, щоб не сказали, що в нього особисто промосковська політика. Мовляв, це угорський народ вирішив Україну блокувати, а не доручення з Москви надійшло, яке насправді він і отримав.
“Складно видумати просто так цю маячню щодо того, що в нас несертифікована продукція сільського господарства і так далі. Все воно сертифіковане, адже продається на європейському і світовому ринку. Що угорський фермер буде безробітним. Не буде він безробітним. Хай ефективно працює, і тоді в нього все буде добре. Якщо український фермер краще працює, чи французький фермер, то у нас конкуренція. Це головний принцип дії ЄС – конкуренція. Що начебто у нас хвороби, всі невакциновані. Так у нас рівень вакцинації набагато вищий, ніж у частини країн Євросоюзу. Тому це відкрита брехня. І так у всьому, що говорить сьогодні Віктор Орбан щодо України. У нього якась така нав’язлива ідея – не пустити Україну до ЄС будь-якими методами, навіть за допомогою відкритої брехні та перекручень”, – зазначив Олександр Левченко.