Citadele знизив прогнози економічного зростання країн Балтії

Citadele знизив прогнози економічного зростання країн Балтії, найсильніше для Естонії, повідомила BNS прес-служба банку.
З огляду на зростання ризиків для світової економіки та пов’язаних з тарифною політикою загрози банк Citadele вирішив скоригувати у бік зниження прогнози економічного зростання країн Балтії. Хоча економіка всіх трьох країн має зрости і цього року, темпи зростання будуть нижчими, ніж прогнозувалося наприкінці 2024 року. Citadele знизив прогноз щодо ВВП Естонії на 0,6%, а щодо Литви та Латвії – на 0,3%.
Згідно з новим прогнозом Citadele, пише Delfi, у 2025 році ВВП Естонії зросте на 1,8%, Латвії – на 1,9%, а Литви – на 2,6%.
За словами експерта із приватного банкінгу Citadele Роберта Ягера, позитивний момент полягає в тому, що після кількох років перерви всі країни Балтії знову демонструють зростання ВВП. Однак погана новина в тому, що зростання буде скромнішим, ніж передбачалося раніше. Однією з важливих причин перегляду макропрогнозів є негативний вплив, спричинений тарифною війною.
“Хоча ми віримо, що Європейському союзу та США вдасться домовитися про зниження чинних 20% тарифів на імпорт з Європи, неможливо ігнорувати і можливі ризики”, – зазначив Ягер. За його словами, банк виходить із того, що 20% імпортний тариф на товари з єврозони знизив би зростання ВВП єврозони на один процентний пункт і сповільнило зростання ВВП країн Балтії на 0,3 процентного пункту.
Важливо відзначити, що вплив на Балтійський регіон, швидше за все, буде меншим, ніж на єврозону в цілому, оскільки тут домінують малі підприємства, які вже адаптувалися до повільнішого економічного зростання і для яких достатньо збереження поточних обсягів експорту як до Німеччини, так і до решти єврозони. Крім того, Ягер вважає, що вищі тарифи спонукають німецьких та скандинавських виробників активніше розміщувати замовлення в країнах Балтії, щоб заощадити на виробничих витратах та зберегти експортні обсяги.
За словами Ягера, Литва має зберегти статус найсильнішої економіки в країнах Балтії, проте повторити вражаюче зростання минулого року не вдасться. Наразі литовську економіку підтримують кілька секторів: промисловість, роздрібна торгівля, будівництво та ринок нерухомості.
Водночас останніми місяцями стали виявлятися перші ознаки ослаблення – наприклад, за даними Єврокомісії, оптимізм литовських споживачів опустився до найнижчого рівня за останні два роки, хоча безпосередньо на внутрішньому споживанні це поки що не вплинуло.
Після двох років поспіль падіння ВВП економіка Естонії цього року має зрости на 1,8%. Перші ознаки відновлення вже помітні: зростає оптимізм у промисловості та сфері послуг, на підйомі знаходиться роздрібна торгівля.
Економіка Латвії 2024 року залишалася на місці, але цього року очікується зростання ВВП на 1,9%. Особливо помітно відновлення у внутрішньому споживанні Латвії, де впевненість споживачів та його витрати відчутно збільшуються.