Аналітика Антиросійський фронт Про Україну Співробітництво

Стокгольмський воєнпром: як Швеція стала вагомим оборонним союзником України

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, Швеція стала одним з ключових партнерів, надаючи значну військову, фінансову та гуманітарну допомогу. Ця підтримка є свідченням глибокого розуміння Швецією викликів, що стоять перед Україною та безпекою всієї Європи.

Військова допомога Швеції Україні має давні традиції ще з часів Київської Русі та Мазепи. А сьогодні зброя шведських вікінгів знову воює проти азійської орди в українських степах.

Шведська допомога Україні є значною і постійно розширюється, адаптуючись до потреб України, що змінюються. Загалом Стокгольм надав Україні військову допомогу на 61,9 мільярда крон за час повномасштабного вторгнення (близько 5,6 мільярда доларів), а шведський бізнес надсилає благодійні кошти, ліки і техніку. Шведські громадяни відкрили свої та домівки для більше ніж 35 тис. українських біженців.

Важливим кроком у зміцненні цієї підтримки стало підписання Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Володимиром Зеленським і Прем’єр-міністром Королівства Швеція Ульфом Крістерссоном у Стокгольмі. Ця угода передбачає, що упродовж 2024–2026 років Швеція надасть Україні військову допомогу на 75 млрд шведських крон (близько 6,5 млрд євро), що приблизно становитиме 2,2 млрд євро на рік. Сума допомоги зростатиме протягом десятирічного терміну дії документа.

Шведська військова підтримка України охоплює:

    Авіацію та протиповітряну оборону. Унікальною частиною угоди є надання спеціалізованих літаків ASC 890, а також перспектива передачі Україні літаків JAS 39 Gripen, включно з відповідним навчанням.

    Бронетехніку. Швеція вже надала й надалі передаватиме Україні бойові машини CV90, щодо яких партнери також опрацьовуватимуть можливості спільного виробництва.

    Артилерію. Україна продовжить отримувати артилерійські системи Archer.

30 січня цього року Уряд Швеції надав Україні найбільший пакет військової підтримки вартістю більше ніж 1,17 мільярда євро, який передбачає близько 1 мільярда шведських крон на підтримку українського виробництва далекобійних ракет і безпілотників. Зазначено передачу 146 вантажних автомобілів, 16 бойових катерів, 23 одиниці озброєння морського призначення, боєприпаси, 1 500 протитанкових ракет TOW, 200 одиниць протитанкової зброї, піхотне спорядження та засоби захисту.

Швеція також підтримуватиме розвиток сучасного оборонно-промислового потенціалу України та розвиватиме двосторонню співпрацю щодо локалізації, ремонту, технічного обслуговування та виробництва шведської оборонної продукції в нашій країні. Передбачається посилення морської безпеки, сприяння розмінуванню й виробництво безпілотників.

Окрім військових поставок, Швеція надає значну фінансову підтримку українському бюджету, що дозволяє уряду підтримувати критично важливі державні функції, соціальні виплати та відновлювальні роботи. Ці кошти спрямовуються як через двосторонні угоди, так і через міжнародні фінансові інституції та фонди.

Окремі блоки угоди стосувалися та стосуються підтримки санкцій, відшкодування збитків та притягнення агресора до відповідальності, а також допомоги нашій країні в економічному відновленні, відбудові, захисті критичної інфраструктури. Крім того, Швеція чітко підтвердила підтримку України на шляху до членства в ЄС і НАТО.

Чому Швеції не байдуже?

Мотиви, що спонукають Швецію до надання такої масштабної допомоги Україні, є комплексними і глибоко вкорінені в національних інтересах, цінностях та геополітичних реаліях.

По-перше, Швеція є прихильником заснованого на правилах міжнародного порядку. Агресія Росії проти України є кричущим порушенням міжнародного права, суверенітету та територіальної цілісності незалежної держави. Підтримуючи Україну, Швеція демонструє свою відданість цим фундаментальним принципам і протистоїть спробам їх підірвати.

Але шведи чудово розуміють й загрозу для власної безпеки з боку Росії. Географічна близькість до РФ та історія відносин з нею змушують Швецію серйозно ставитися до імперських амбіцій Москви. Перемога Росії в Україні створила б небезпечний прецедент і могла б загрожувати безпеці інших країн регіону, включаючи саму Швецію. Тому підтримка України розглядається як інвестиція у власну безпеку.

Крім цього, Швеція є однією з найстаріших і найстійкіших демократій світу, що глибоко цінує свободу, демократію та права людини. Війна Росії проти України є також війною проти цих цінностей. Підтримуючи Україну, Швеція стоїть на захисті демократичного вибору українського народу та його прагнення до європейського майбутнього.

До того ж, Стокгольм усвідомлює економічні та соціальні наслідки російської агресії. Швеція розуміє, що російська агресія має руйнівні економічні та соціальні наслідки не лише для України, а й для Європи та світу в цілому (енергетична криза, продовольча безпека, міграційні потоки). Допомога Україні є частиною глобальних зусиль зі стабілізації ситуації та мінімізації негативних наслідків війни.

А з 2022 року відбулася й зміна оборонної доктрини Стокгольма та приєднання до НАТО. Історично нейтральна країна, Швеція подала заявку на вступ до НАТО і швидко стала членом Альянсу, усвідомлюючи, що російська загроза вимагає колективних безпекових гарантій. Підтримка України є логічним продовженням цієї нової стратегії, що спрямована на зміцнення європейської безпеки.

Швеція розуміє, що якщо впаде Україна – російська нахабність на Балтиці зросте багатократно, і в тому числі, Москва може вимагати виходу країни з Альянсу чи ще якоїсь «денацифікації» та роззброєння. Тож шведська допомога Україні є не просто актом доброї волі, а й важливою складовою її власної безпеки і боротьби за безпечне та стабільне майбутнє Європи.

Автор: Валерій Майданюк

Related Posts