Молдова/Румунія Новини Міжмор'я

Іоніце: Проблему дефіциту енергії можна вирішити створенням 200 МВт накопичувачів

Економічний експерт В’ячеслав Іоніце стверджує, що дефіцит електроенергії, що виникає в Молдові в часи пік, може бути вирішений створенням потужностей для накопичення обсягом до 200 мегават.

За його словами, все, що потрібно від уряду, – це співпраця з приватними компаніями в Молдові, “врегулювати доступ до мережі та забезпечити нормальну роботу біржі”, повідомляє point.md

За словами Іоніце, Молдова має споживання електроенергії, що вагається: у вечірні та ранкові години рівень попиту значно вищий, ніж в інший час доби. В результаті утворюються піки споживання, які країна не може покрити, а дефіцит пояснюється тим, що з України в умовах війни немає впевненості у стабільних постачаннях, а з Румунії існує обмеження щодо пропускної спроможності.

Іоніце вважає, що рішенням стане створення потужностей для накопичення енергії до 200 мегават.

«І ось яка є ситуація – подивіться, що відбувається. В останні роки, коли з’являється інвестиційна можливість, молдавани, що мені особливо подобається, дивують увесь світ. За кілька років вони створили потужності зеленої генерації — вітрової, сонячної, меншої за водну — більше, ніж інші країни за десятиліття. Зараз ми виробляємо енергію, але сонце виробляє її вдень, коли споживання найнижче.

Чого зараз не вистачає Молдові? Приватники мають зробити ще один крок. Уряд разом із приватним сектором має втрутитися та створити потужності зберігання. Ми мали ідею отримати підтримку США для створення накопичувача на 100 мегават, але з американцями ми закінчили.

Тепер усе, що нам потрібно, — стимулювати приватних інвесторів. Потрібно врегулювати доступ до мережі. І забезпечити нормальну роботу біржі. Зараз ми дізнаємося ціну купівлі та продажу на румунській біржі. Тобто нам потрібно, щоби румунська біржа, яка є в Молдові, працювала. Необхідно мати як мінімум 200 мегават потужності зберігання. А завдання уряду зробити так, щоб працювала біржа. І найцікавіше — не треба їхати до Китаю чи іншої країни, є країна, яка говорить тією ж мовою, і там є біржа», — заявив В’ячеслав Іоніце.

В останні дні Молдова була змушена вимагати аварійну енергію з Румунії через дисбаланс у власній електроенергетичній системі. Ці поставки не пов’язані з контрактами центрального постачальника Energocom та закупівлями на біржах, і коштують значно дорожче. Фінальна вартість стане відома пізніше, після завершення розрахунків.

Related Posts