31 рік тому в Москві підписали договір про виведення радянських військ з Польщі
Впродовж багатьох років присутність радянських солдатів у Польщі була одним із проявів обмеженого суверенітету країни
Рівно 31 рік тому, 26 жовтня 1991 року, в Москві підписали договір про виведення радянських військ з території Польщі. Згідно із цим документом, останні солдати радянської армії, які перебували на території Польської держави з 1945 року, покинули країну 17 вересня 1993 року, у 54-ту річницю нападу радянської армії на Республіку Польща. Впродовж багатьох років присутність радянських солдатів була одним із проявів обмеженого суверенітету країни – вони дислокувалися у Польщі за наказом Йосипа Сталіна, передає “Польське радіо”.
Переговори про виведення військ СРСР були розпочаті з ініціативи польської сторони у грудні 1990 року, а 26 жовтня 1991 року в Москві було підписано договір.
Великий внесок у переговори про вихід радянських військ із Польщі зробив Ян Ольшевський, який займав посаду прем’єр-міністра з грудня 1991 по червень 1992 року.
«Ми не дозволили пострадянським військовим базам закріпитися на території Республіки Польща, і завдяки такій позиції, захисту незалежності Польщі, відбулася відставка цього (радянського, – ред.) уряду».
У символічний для поляків день, 17 вересня 1993 року, командувач Північної групи радянських військ генерал Леонід Ковальов повідомив про завершення виведення радянських військ з території Польщі.
В офіційній промові тодішній польський лідер Лех Валенса наголосив на значенні цієї важливої для поляків дати.
«Сьогодні завершується певна епоха в нашій спільній історії. Її завершує історична справедливість. На території Польської держави більше немає чужих військ», – сказав Валенса.
Тодішній посол Радянського Союзу у Польщі Юрій Кашлєв натомість виголосив промову в звичайному пропагандистському тоні, підкресливши, що російські військові добре виконали свій обов’язок.
За інформацією командування радянських військ, солдати, які покинули Польщу, залишили території та використовувані ними будівлі в належному стані. Насправді ж найчастіше після них все було повністю спустошено.