Інші НАТО Новини Міжмор'я Польща Співробітництво США

20 років тому Польща, Чехія і Угорщина вступили в НАТО

Сьогодні у Празі відбудуться урочисті заходи до 20-річчя розширення НАТО за участі президентів цих країн

Сьогодні минає 20-а річниця вступу Польщі до НАТО. 12 березня 1999 року міністри закордонних справ Чехії, Угорщини та Польщі підписали документи про приєднання до Північноатлантичного договору. У церемонії, що відбулася у місті Індепенденс у штаті Міссурі в США взяла участь екс-державний секретар Мадлен Олбрайт, повідомляє Польське радіо.

Польщу представляв екс-міністр закордонних справ Броніслав Ґеремек. «Польща назавжди повертається туди, де є її місце – до вільного світу. Польща більше не самотня у захисті своєї свободи. Ми є в НАТО для нашої і вашої свободи», – сказав очільник польської дипломатії.

Приймаючи 20 років тому в Індепенденс документ про розширення НАТО, Мадлен Олбрайт зазначила, що це свято цілої Європи та цілого НАТО.

«Нині ми підтверджуємо нашими діями, що країни короля Стефана І Святого і кардинала Міндсенті, короля Карла IV і Вацлава Гавела, Коперника та папи Івана Павла ІІ повністю належать до атлантичного співтовариства заради миру», – наголосила вона.

Сьогодні у Празі почнуться урочисті заходи до 20-річчя розширення НАТО. Президенти Польщі, Чехії, та Угорщини, а також президент Словаччини, яка до Північноатлантичного альянсу вступила за п’ять років, зустрінуться у Празькому граді.

Святкування будуть вшануванням одного із найважливіших моментів в історії НАТО. Оскільки два десятиліття тому членами Альянсу вперше в історії стали колишні комуністичні країни з Центрально-Східної Європи. У випадку Польщі членство в НАТО почалося за шість років після того, як з країни виїхав останній радянський солдат, а потім – російської армії.

Нині Польща є однією із найважливіших держав НАТО. Це одна з найбільших країн східного флангу, терену, що став для НАТО стратегічним після того, як Росія загострила свою риторику щодо Заходу та напала на Україну.

Польща є теж однією із семи країн Альянсу, яка дотримується обов’язку призначення 2% ВВП на оборону. Декілька днів тому про це у Варшаві говорив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ.

«Ви даєте приклад і призначаєте 2 відсотки ВВП на оборону. Це важливо хоча б тому, що видно, що польське ВВП збільшується, а це означає, що щороку ви призначаєте на оборону все більше грошей», – сказав норвезький політик.

Related Posts