Балтія Новини Міжмор'я

Суд у Литві заочно засудив на 10 років екс-міністра оборони СРСР Язова

Вільнюський окружний суд визнав у середу винними у військових злочинах і злочинах проти людяності у справі про події 13 січня 1991 року колишнього міністра оборони СРСР Дмитра Язова і колишнього офіцера КДБ Михайла Головатова, повідомляє “Укрінформ”.

«Головатова суд заочно засудив на 12 років позбавлення волі, а Язова – на 10 років», – йдеться в повідомленні.

У першу годину читання вироку терміни покарання від 4 до 12 років були оголошені десяткам обвинувачених. Колегія судила більшість обвинувачених заочно, перед судом постали лише два радянських офіцери – громадяни Росії: затриманий у Литві в 2014 році офіцер Юрій Мель, а також Геннадій Іванов, який живе у Вільнюсі. Іванов засуджений на чотири роки позбавлення волі, він може перебувати на волі до набрання чинності вироку. Вирок Мелю ще не оголошено. Це станеться після перерви в засіданні.

Вироки можуть бути оскаржені в Апеляційному суді Литви.

Прокуратура Литви звинуватила 94-річного Язова у створенні наприкінці 1990 року організованої групи зі 160 військових і політичних діячів з метою повернення Литви до складу СРСР. Згідно з обвинувальним актом, Язов створив організовану групу разом з нині покійними радянськими діячами – колишнім главою МВС СРСР Борисом Пуго, головою КДБ СРСР Володимиром Крючковим, секретарем ЦК КПРС і членом Політбюро КПРС Олегом Шеніним.

Прокурори стверджували, що Язов діяв, знаючи, що в період часу між двома світовими війнами Литва була незалежною, а 11 березня 1990 року оголосила про відновлення незалежної держави. В обвинувальному акті йдеться, що, залучаючи Компартію і створюючи різні організації, Язов зі своїми соратниками доручив іншим посадовим особам «підготувати план захоплення влади в Литві, скласти список стратегічно важливих об’єктів, що підлягають захопленню, включивши в нього державні органи влади та управління, об’єкти масової інформації, комунікації, шляхів сполучення».

Згідно з документом, «11 січня 1991 року в рамках реалізації плану злочинних діянь за допомогою воєнних дій було розпочато агресію з боку Радянського Союзу і збройний конфлікт в Литві». У документі описуються агресивні дії у Вільнюсі, в тому числі багато уваги приділено захопленню столичного Будинку друку.

Ключову роль у тих подіях грав Михайло Головатов, у 1991 році – один із керівників спецпідрозділу КДБ Групи «А» (Альфа) в 1991-1992 роках. Він тоді виконував злочинні накази радянського керівництва. Нині Головатов – полковник у відставці.

Генпрокуратура Литви пропонувала засудити колишнього міністра оборони СРСР Язова і ще п’ятьох радянських офіцерів до довічного ув’язнення.

Росія відмовилася співпрацювати з Литвою в розслідуванні цієї справи і відхилила прохання допитати колишнього главу СРСР Михайла Горбачова.

Обвинувачення в «здійсненої радянської агресії» висунуті 67 громадянам Росії, Білорусії і України.

Як відомо, 13 січня 1991 року центральна радянська влада з Москви намагалися силою повалити законну владу в Литві, яка 11 березня 1990 року оголосила про незалежність від СРСР. Під час захоплення радянськими військовими частинами та спецпідрозділами Вільнюської телевежі та будівлі Литовського радіо і ТБ загинули 14 людей, більше тисячі литовців постраждали.

У справі 13 січня в 1999 році за обвинуваченнями у створенні антидержавних організацій та скоєнні інших злочинів вже були засуджені шість людей. Постраждалими у справі визнані майже 700 осіб, як свідків було опитано майже тисячу осіб.

Related Posts