У Варшаві вимагали від Росії повернути уламки літака Ту-154М
У зв’язку з 9-ми роковинами смоленської катастрофи перед посольством РФ у Варшаві відбулася демонстрація клубів «Gazeta Polska»
У вівторок, 9 квітня, приблизно 60 осіб взяло участь у демонстрації регіональних клубів видання «Gazeta Polska» перед Посольством Російської Федерації у Варшаві. Традиційно захід відбувся у переддень роковин смоленської авіакатастрофи. Присутні вимагали від Росії повернення уламків та чорних скриньок літака Ту-154М, передає “Польське радіо”.
Демонстранти заспівали державний гімн Польщі. Учасники заходу тримали біло-червоні прапори та плакати клубів видання «Gazeta Polska». На одному з транспарантів був напис: «Смоленськ 2010. Пам’ятаємо».
Редактор видання «Gazeta Polska» Адріан Станковський наголосив, що зібрання мало «показати Путіну, що поляки не забудуть про справу Смоленська».
«За моєю спиною є посольство великої імперії, атомної держави. Передусім потрібно закликати до того, аби вони повернули нашу власність – уламки Ту-154М, що є необхідним елементом, аби дізнатися насправді все, що там сталося 10 квітня 2020 року», – наголосив публіцист Адріан Станковський.
«Я вважаю, що ми усі тут насамперед для того, аби сказати Путіну, що ми про цю справу не забудемо. У нашій історії – це не перший випадок, бо правди про Катинь ми повинні були дочекатися без доступу до Катині, а отже це ненова річ. Я нагадаую про це, аби Путін знав, що незалежно від того, скільки це триватиме, уся правда колись вийде на світ. Якщо є так, що ніхто не відповів за смерть президента та державної еліти, а ніхто не відповів, то будуємо таку систему браку відповідальності», – додав він.
Публіцист Павел Пєкарчик наголосив, що присутні перед посольством Російської Федерації є там для того, аби звернути увагу на те, яким «варварством відзначилася російська прокуратура» у справі загиблих. Він нагадав, що в польській культурі повага до померлих є тим, що відрізняє від дикунів, і підкреслив, що польська культура особливе значення надає також слову «вибачте». «Цього ми не почули, а отже вони вважають, що все гаразд», – зазначив він.
10 квітня 2010 року у Смоленську унаслідок авіакатастрофи Ту-154М загинуло 96 осіб, зокрема президент Лєх Качинський та його дружина Марія Качинська, а також останній президент Республіки Польща у вигнанні Ришард Качоровський. Польська делегація прямувала на меморіальні заходи до 70-их роковин катинського злочину.
Уламки Ту-154М, що розбився неподалік Смоленська, від 2010 року і досі знаходяться на терені військового летовища у цьому місті на заході Росії.
За інформацією ЗМІ, від часу вивчення уламків польськими прокурорами у вересні 2018 року, жодний представник польської сторони не мав доступу до уламків.
До минулого року єдиним (що використовували журналісти) способом побачити уламки Ту-154М був вихід на останній поверх житлових будинків неподалік летовища. Однак доступ до будинку заблокували і відтоді можливості навіть візуальної оцінки ситуації немає.
Москва стверджує, що не може повернути уламки Ту-154М Польщі, поки не завершить свого розслідування у справі катастрофи 10 квітня 2010 року, оскільки частини літака є доказовим матеріалом.
3-7 квітня 2018 року у Смоленську польські прокурори провели процесуальні дії, пов’язані з оглядом уламків. Та поїздка була результатом клопотань про правову допомогу, у яких польська слідча група попросила, зокрема, здійснити додатковий огляд конструкторських елементів літака. Під час того огляду використовували, за словами російської сторони, спеціальне судово-медичне обладнання, що дозволяє робити сферичні знімки деталей, що вивчали слідчі.
За найновішими даними від вересня 2018 року матеріали російського розслідування налічують понад 700 томів, як свідків допитано понад 500 осіб. Вивчено понад 17 тисяч доказів, зокрема частини літака Ту-154М і документи польською та російською мовами. У середині вересня слідчий комітет РФ поінформував, що потерпілими було визнано під час російського слідства понад 80 польських громадян.
В інтерв’ю російському виданню «Коммерсант», яке міністр закордонних справ Польщі дав восени минулого року, Яцек Чапутович сказав, що уламки державного літака є власністю Польщі і якщо вони будуть знаходитися у Польщі, то польські слідчі зможуть вивчити їх, не звертаючись із запитаннями до російської сторони. Напередодні 9-их роковин смоленської катастрофи посол Польщі в Росії Влодзімєж Марціняк, зокрема в інтерв’ю виданню «Новая газета» сказав, що брак вирішення проблеми повернення уламків літака сильно позначається на репутації Росії.