Голова МЗС Польщі: Східне партнерство є корисним, ми хочемо його зміцнити
Країни ЄС і Східного партнерства прийняли спільну декларацію до 10-річчя цієї ініціативи
ольща позитивно оцінює ініціативу Східного партнерства, що цьогоріч святкує 10-річчя і хоче його ще більше зміцнити. Про це у понеділок у Брюсселі заявив міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович. 13 травня у бельгійській столиці зустрілися міністри закордонних справ країн Європейського Союзу та держав з-за східного кордону, тобто України, Грузії, Молдови, а також Вірменії, Азербайджану і Білорусі з нагоди 10-річчя створення Східного партнерства, передає “Польське радіо”.
Міністр Яцек Чапутович сказав, що необхідно зберегти близькі зв’язки з цими державами, бо ситуацію там намагається дестабілізувати Росія. «Ми святкуємо 10-річчя і це добрий момент для рефлексії. Ми позитивно оцінюємо цю програму, що наблизила, дозволили зберегти контакти з цими державами. Воно (Східне партнерство) підтримало також політично ці держави у збереженні їхнього суверенітеті, розвитку торгівлі, модернізації економіки. Звісно, це не максимум, але у цих умовах, що існують, певного геополітичного тиску на ці країни з боку Росії, це позитивна і корисна програма. Ми хочемо змінити її у майбутньому. А роль Польщі – це мобілізація ЄС щодо того, що відбувається за нашим східним кордоном і тим самим кордоном Європейського Союзу», – відзначив голова МЗС Польщі.
Міністр закордонних справ запропонував тіснішу співпрацю з наближення законодавства в країнах Східного партнерства до євросоюзних стандартів. Він наголосив на розширенні секторальної співпраці у сфері енергетики, питанні хімічної безпеки та студентського обміну.
Міністр Чапутович підкреслив також на необхідності створення секретаріату Східного партнерства, що координуватиме співробітництво з ЄС. Нині цим займається декілька центрів в Брюсселі, євросоюзний дипломатичний корпус та різні дирекції в Європейській комісії.
У понеділок, під час святкування 10-ріічя програми координації співпраці ЄС та шести держав Східної Європи і Закавказзя, прийнято декларацію, у якій, серед іншого, наголошено, що «Східне партнерство є ініціативою, яка є корисною для усіх сторін, але виклики майбутнього вимагають реформ».
У документі підкреслено, що в основі політики Східного партнерства – підтримка фундаментальних цінностей і зобов’язання дотримувати засад міжнародного права, прав людини, демократії та верховенства закону.
Міністри погодилися, що перед країнами, котрі вони представляють, є багато викликів. Вони наголосили, що реалізація реформ та узгоджених зобов’язань повинні залишатися головною ціллю у найближчі роки, аби зберегти позитивний вплив партнерства на громадян і держави, котрі беруть у ньому участь.
Зазначається, що, хоча декларація є позитивною, у ній не вистачає інформації з підтвердженням європейської перспективи для зацікавлених країн. За неофіційною інформацією кореспондентки Польського радіо Беати Пломецької, незадоволеними були Україна та Грузія. У документі підтверджуються тільки попередні зобов’язання з попередніх самітів Східного партнерства і документи, у яких згадується європейська перспектива.
Ініціатива Східного партнерства має поглибити політичні зв’язки та економічну інтеграцію ЄС з шістьма країнами Східної Європи та Закавказзя: Білоруссю, Україною, Молдовою, Грузією, Вірменією та Азербайджаном.