Грузія/Вірменія Молдова/Румунія Новини Міжмор'я Польща Про Україну Співробітництво

Голова МЗС Польщі заликав створити зону вільної торгівлі у Східному партнерстві

Водночас голова Єврокомісії закликав країни на сході до терпіння і рішучості у європейських прагненнях

Голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер закликав у вівторок країни Східного партнерства до терпіння та рішучості в європейських прагненнях. Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович запропонував, натомість, створення зони вільної торгівлі між країнами Східного партнерства, передає “Польське радіо”.

Майбутнє та здобутки цієї ініціативи обговорили у Брюсселі під час конференції високого рівня у зв’язку із 10-річчям створення Східного партнерства, у яке входять Білорусь, Україна, Молдова, Грузія, Вірменія та Азербайджан.

«Нашою спільною метою є поліпшення життєвих умов громадян, зближення між собою суспільств, а також захист цінностей і прагнень громадян Європейського Союзу та наших сусідніх кран, таких як: демократія, верховенство права, стабільність і процвітання», – сказав під час брюссельської конференції Юнкер.

За його словами, євросоюзна торгівля з кожною із шести держав Східного партнерства збільшується. Нині країни сходу Європи та Південного Кавказу спільно є десятим найбільшим торговельним партнером ЄС.

Наголошуючи на здобутках ініціативи, підписанні угод про асоціацію, введенні безвізового руху для трьох із шести країн, він звернув теж увагу на проблеми якості влади, судової системи та боротьбу з корупцію.

Юнкер закликав також до завершення двосторонніх конфліктів, зокрема заморожених між країнами, котрі є членами програми. Йдеться про збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за Нагірний Карабах, що триває вже майже 30 років.

У свою чергу, міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович, який взяв участь у панелі на тему здобутків та викликів щодо конкретних результатів для громадян, запропонував опрацювання розширених угод про асоціацію для держав Східного партнерства, які мають більші амбіції. На його погляд варто також, аби країн СП створили між собою зону вільної торгівлі.

Чапутович додав, що країни на сході могли би також зміцнити секторальне співробітництво між собою та країнами ЄС у сферах захисту довкілля, захисту від хімікатів, енергетичної безпеки, цифрового рику та фінансових послуг.

Він запропонував також створення секретаріату Східного партнерства і ротаційного щорічного головування на зразок Вишеградської групи.

Водночас президент України Петро Порошенко закликав до створення чотирьох союзів між країнами ЄС та сходу: енергетичного, цифрового, Шенгенського та митного.

«Ми говоримо про енергетичну безпеку європейського континенту, а не тільки країн Східного партнерства (…), говоримо про митний союз, аби полегшити та поліпшити економічне співробітництво», – заявив президент України.

Очільник дипломатії Білорусі Уладзімір Макєй натомість закликав не виключати двох інтеграційних процесів у регіоні, бо для його країни протистояння між ЄС і Росією є викликом. «Ми – між цими двома силами», – зауважив білоруський дипломат.

Related Posts