Аналітика Балтія Новини Міжмор'я

Литовська євродепутатка: Кремль заохочує до сталінізму та поширення брехні

Сьогодні Європарламент може прийняти резолюцію із засудженням Пакту Молотова-Ріббентропа, а також злочинів радянської Росії і гітлерівської Німеччини

У середу депутати у Європейському парламенті говорили про Пакт Молотова-Ріббентропа та злочини Радянського Союзу, які сьогодні, як наголосили вони, Росія намагається виправдовувати. У Європарламенті відбулася дискусія “про значення історії Європи для її майбутнього”. Сьогодні з цього приводу має бути прийнята відповідна резолюція. Важливим її елементом має бути нагадування про історію початку Другої світової війни – і наголошення, що до неї призвели не тільки нацистська Німеччина, але й СРСР, передає “Польське радіо”.

Як підкреслила більшість євродепутатів під час цієї зустріч, “Росія та Німеччина, підписуючи Пакт Молотова-Ріббентропа, поділили Європу, призвели до Другої світової війни та мільйонів жертв. Європа не може забути про ті події, якщо хоче будувати спільне майбутнє”. Як наголосили євродепутати у Страсбурзі, Європа мусить пам’ятати про мільйони жертв тоталітарних режимів – нацистської Німеччини та комуністичної Росії. Вони теж підкреслили, що ті злочини не можна релятивізувати.

“Ця історія також важлива для нашого сьогодення”, – сказала литовська євродепутатка Раса Юкнявічене з групи Європейської народної партії, одна з ініціаторок дискусії на цю тему. Вона додала, що “в Кремлі надалі живе дух Молотова, дух Сталіна, дух брехні, переписування історії, усього, що ми бачили у минулому”. “У резолюції ми натискаємо на Росію, аби вона змінила цю політику, аби вона переборола своє минуле, пов’язане із тоталітарним режимом”, – сказала вона. “Кремль діє в Україні, Молдові, Грузії. Він заохочує до культу сталінізму та поширення брехні”, – сказала вона.

Ще одна литовська євродепутатка Вілія Блінкявічюте підкреслила, що походить із країни, яка зазнала масових депортацій до Гулагів. “Ми повинні боротися зі спробами прославляння комуністичного та фашистського режимів і спробами мінімізації злочинів, скоєних цими режимами”, – наголосила вона.

Резолюція закликає Європейську комісію до рішучої реакції на спроби фальшування історії Росією. У документі згадуються також ті, хто боровся з окупантом, наприклад ротмістр Війська польського, солдат польського підпілля Вітольд Пілєцький. Європарламент хоче встановити день страти комуністами польського військового, 25 травня, Міжнародним днем героїв боротьби із тоталітаризмом.

Європарламентарі попереджають теж у документі про відродження у Європі радикалізму та ксенофобії, а також груп, які прославляють нацизм або сталінізм.

Євродепутатка від Права і справедливості Анна Фотиґа сказала, що ідея цього документа виникла у 80 роковини “божевільного, страшного Пакту Молотова-Ріббентропа, підписаного між нацистською Німеччиною та радянською Росією”. За її словами, після двох годин важких переговорів представники політичних груп змогли домовитися щодо спільного проєкту резолюції.

“Це світло надії, що Європарламент, що Європа здатна розділити пам’ять, описати історичні події, зробити висновки, вшанувати усіх жертв тоталітаризмів”, – зазначила Фотиґа.

Ще один польський євродепутат Йоахім Брудзінський, у свою чергу, сказав, що 10 років тому, у 70 роковини початку війни на Вестерплятте (у Ґданську – ред.) прем’єр Росії (тоді був Путін – ред.) релятивізував причини початку тієї війни, посилаючись на несправедливість Версальського договору. Він нагадав, що міністр закордонних справ В’ячеслав Молотов після агресії радянської Росії на Польщу назвав її “потворним дітищем Версальського договору”.

Водночас євродепутат Косма Злотовський сказав, що СРСР, атакуючи Польщу у вересні 1939 року, пояснював, що захищає білоруське і українське населення. “Цей захист зводився до мільйонних депортацій у концтабори Сибіру. Цей захист зводився до терору. Шановне панство, нацизм закінчився, Радянський Союз закінчився, але ці практики зберігаються. Ви подивіться на Грузію, на Крим, на схід України. Там сьогодні досі свистять кулі. Ми повинні зробити висновки з тих подій для майбутнього Європи”, – наголосив він.

Слід зазначити, що проєкт резолюції критикували ультраправі та крайнє ліві євродепутати, котрі переконували, що “не можна пов’язувати сучасну Росію із злочинами сталінського періоду, бо вона відмежувалася від них”, а також, що у резолюції не вистачає інформації про те, що “Червона армія визволила Європу під час Другої світової війни і перемогла фашизм”.

На ці слова відреагував ексміністр закордонних справ Польщі та євродепутат Громадянської платформи Радослав Сікорський. “Ці дебати доводять, чому нам потрібна ця резолюція. Колеги від крайньої лівиці кажуть, що Червона армія перемогла Гітлера, і це правда, але вони не хочуть пам’ятати, що СРСР протягом двох років був союзником нацистської Німеччини і не хочуть пам’ятати, що комуністичні режими відповідальні за смерть приблизно 100 млн своїх власних громадян”, – сказав він.

Пакт Молотова-Ріббентропа був підписаний 23 серпня 1939 року. Формально це була угода про ненапад між ІІІ Рейхом та СРСР. До угоди приєднали таємний протокол, у якому йшлося про поділ між Радянським Союзом і нацистською Німеччиною територій суверенних держав: Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії та Румунії.

Related Posts