Литва просить ЄС про посередництво у суперечці країн Балтії щодо атомної енергії з Білорусі
Литва звернулася до Брюсселю з проханням про посередництво у суперечці країн Балтії щодо бойкотування атомної енергії з Білорусі.
Як пише “Європейська правда” з посиланням на литовський мовник LRT, про це заявив президент Литви Ґітанас Науседа.
“Ми вже домовилися з президенткою Єврокомісії [Урсулою фон дер Ляєн] про посередництво у цьому процесі, після того, як наші двосторонні відносини не дали результату, на який ми сподівалися”, – заявив президент.
Вільнюс наполягає на тому, що усі балтійські сусіди – Латвія, Литва та Естонія – мають разом бойкотувати атомну енергію з білоруської АЕС біля Островця, спорудження якої зараз на завершальному етапі.
Латвія не погоджується з повною відмовою від закупівлі енергії з нової АЕС.
У зв’язку з цим президент Литви не з’явився на традиційний саміт балтійських лідерів минулого тижня.
“Я сподіваюся, що нам вдасться змінити позицію Латвії і ми зможемо досягти згоди з Польщею та країнами Балтії щодо того, аби не купувати електроенергію, вироблену на небезпечних електростанціях (в англомовній версії – unsafe power plants – ЄП) за межами ЄС”, – зазначив Ґітанас Науседа.
Спершу у лютому 2020 року країни Балтії зобов’язалися підписати декларацію про наміри не купувати електроенергії з Островецької АЕС у Білорусі.
Позиція Литви полягає у тому, що нова білоруська АЕС розташована у 50 кілометрах від Вільнюса, є небезпечною та може використовуватися Кремлем як інструмент політичного тиску і на Білорусь, і на країни Балтії.
Литовський уряд каже, що при будівництві станції не були дотримані вимоги техніки безпеки та охорони природи. Білорусь такі претензії категорично відхиляє.
Сейм Литви в червні 2017 року законодавчо закріпив, що білоруська АЕС є небезпечною і становить загрозу для національної безпеки, навколишнього середовища і здоров’я людей.