Аналітика Експертна думка Новини Міжмор'я Польща

Експерт: Китайська розвідка працює дуже активно також у Польщі

Так працює китайська розвідка: викрадає технології, дані польських VIP-персон, блокує теми у ЗМІ – і це, за словами експертів, тільки верхівка айсберга

Китайська розвідка працює майже скрізь і у великих масштабах, також у Польщі. Це ряд відкритих та секретних установ, створених ad hoc, – розповідає порталу PolskieRadio24.pl Міхал Боґуш із Осередку східних досліджень (OSW). За його словами, все контролюється Комуністичною партією Китаю. У нашому регіоні його діяльність дуже помітна, хоча про нього говорять не так багато, – додає він, передає Польське радіо.

Китайська розвідка, як порохотяг, збирає всі дані, які вона може використовувати для отримання переваги в економіці, здійснення політичного впливу або дезінформації суспільства. Про методи китайської розвідки багато свідчить нещодавно викрита база з даними, зокрема, членів родин, дітей польських політиків, підприємців. Китай намагається теж заблокувати невигідні теми у ЗМІ та університетах. Промислово шпигунство також активно розвивається, а більшість західних компаній, котрі стали його жертвами, навіть не визнають цього, побоюючись втратити репутацію, – розповідає порталу Міхал Боґуш.  

«Кожна китайська компанія повинна згідно із законом співпрацювати з розвідкою, якщо це необхідно», – зазначає аналітик.

Масштаби китайських розвідувальних операцій можуть шокувати. «Це заходи широкого спектру – від викрадення людей, дуже важкої для виявлення, спрямованої проти конкретних людей дезінформації, до блокування невигідної інформації», – розповідає PolskieRadio24.pl польський експерт.

Дані дозволяють багато, наприклад, впливати на суспільство. Деякі теми зникають із ЗМІ, наприклад, справа уйгурів.

Міхал Боґуш зазначає, що справжнім золотом для китайської розвідки є дані. Одним із важливих напрямків розвідувальної діяльності є забезпечення економічного впливу – тут, за його словами, масово вкрадені дані дозволяють розвивати китайські підприємства, шантажувати вибрані цілі, проводити непомітні кампанії з метою впливу на конкретних осіб, а також дезінформувати цілі суспільства.

Міхал Боґуш наголошує, що для китайської розвідки важливими є макромасштабні заходи – кампанії спрямовані на маси людей, формуючи їхні погляди.

«Йдеться про цілісний вплив на все суспільство. Йдеться про інформацію, дезінформацію, вплив засобів масової інформації тощо. Йдеться, наприклад, про те, щоб ЗМІ писали позитивні тексти про Китай чи, принаймні, нейтральні. Йдеться також про вплив на університети та виші, щоб вони не займалися конкретними темами (…).З одного боку, це метод батога і пряника – є гранти, наукове співробітництво, на яке Пекін не шкодує грошей. Це змушує університетську владу десять разів подумати, перш ніж робити щось, що може зашкодити їхній співпраці з Китаєм. З іншого боку, проводяться заходи щодо поширення дезінформації, переконання учених писати певним чином на обрані теми. Це можна побачити на прикладі уйгурів. На університети тиснуть, щоб вони не писали критично або нейтралізували критику щодо Китаю (…)», – каже він.

За словами Боґуша, подібні механізми використовуються також інші розвідки.

Експерт наголошує, що всі китайські компанії повинні відкрити розвідці свої бази даних і зобов’язані, згідно із законом, з нею співпрацювати. Він додає, що китайська розвідка займається також викраденням технологій. Особливо вона цікавиться новими технологіями і 5G. За його словами, ключовими стратегічними напрямками для розвідки Китаю є також: транспорт, інфраструктура, штучний інтелект, провідники, напівпровідники. У період пандемії – це також фармацевтична промисловість та дослідження над вакциною. На додаток, Пекін цікавиться традиційними військовими технологіями, військовою промисловістю, зв’яком, методами дешифрування, криптології.

За словами Міхала Боґуша, китайські дезінформаційні кампанії Китаю створені за зразком дій Росії. Однак Пекін, на відміну від Росії, також активний у країнах, що розвиваються. Але основа заходів спрямована проти Заходу.

«Дії Китаю спрямовані не лише на західні країни, як це відбувається у випадку Росії, але і на країни, що розвиваються. Йдеться про компрометацію західних країн, демократії та прав людини, також у суспільствах, що розвиваються, щоб спрямувати розвиток політичних систем на китайську, а не на західну модель», – каже аналітик.

Related Posts