Польські політики коментують міграційну стратегію уряду — одностайності немає
Думки польських політиків щодо міграційної політики уряду і можливості тимчасового припинення надання притулку іммігрантам поділилися: від категоричної критики до певних зауважень
Європейські лідери одностайно підтримали жорсткий курс Польщі щодо міграції. На саміті в Брюсселі вони запевнили про солідарність з Польщею у її протистоянні міграційному тиску з боку росії та Білорусі. Також було дано зелене світло на тимчасове та територіальне припинення права на притулок для людей, які намагаються перетнути білоруський кордон, передає Польське радіо.
Прем’єр-міністр Дональд Туск наприкінці саміту заявив, що всі в ЄС знають про зловживання правом на притулок з боку Росії та Білорусі, які ведуть гібридну війну.
«Там набагато більше, ніж просто гібридна війна. Там чути постріли. Ми мусимо вдаватися до жорстких заходів, щоби захистити наш кордон від нелегального перетину, більш рішучих. І ми знаємо, що обидві країни — росія і білорусь організаційно дуже включилися в цю ситуацію. І сьогодні справді всі вже в Європі це бачать і чують. Польська позиція стала мейнстрімом. Всі без винятку розуміють, що та надзвичайна ситуація потребує відповідних методів. Без перебільшення, я тут отримав повну підтримку», — говорить Дональд Туск.
Польські політики вже відреагували на міграційну політику, запропоновану урядом. Бартломєй Сєнкевич, депутат Європарламенту від «Громадянської коаліції» каже, польський кордон зараз намагаються перетнути не мігранти, які шукають кращого майбутнього, а молодики, яких Білорусь підготувала до гібридної війни. І тому, за його словами, Польща має право тимчасово призупинити їм право на подання запитів про притулок.
«Вчорашній день показав, що в ЄС, а ця організація не славиться наругою над громадянськими правами і свободами, всі країни підтримали цю позицію. І заявили, що тут взагалі нема про що говорити. Бо ми насправді маємо справу з воєнними діями, а не звичайним прикордонним рухом».
Польща 2050 хоче, щоб призупинення процедур надання притулку не поширювалося на матерів з дітьми, а також на людей, які, можливо, зазнали тортур у своїх країнах. Про це в ефірі Польського радіо 24 розповів євродепутат від цієї групи Міхал Кобоско. А ситуація на кордоні є складною.
«Навіть, якщо нас не атакують, на щастя, російські чи білоруські війська, то путін і лукашенка використовують дуже конкретну зброю, щоби завдати нам удару і нас дестабілізувати. На це ми не можемо погодитися. Далі йде питання захисту і забезпечення основних прав людини. І якби ми знали, що люди перебувають у критичній ситуації, то цих основних прав не можна їх позбавляти».
Очільник ПіС Ярослав Качиньський критикує міграційну стратегію уряду і стверджує, що Польща «насправді вступає на шлях, який призведе до погіршення якості життя громадян». Ярослав Качинський вважає, що прем’єр-міністр Дональд Туск повинен підписати запит на проведення референдуму щодо міграційного пакту, якщо він висловлює стурбованість безпекою країни у зв’язку з міграцією.
«Вже сьогодні у Варшаві є місця, де дільничні застерігають від іммігрантів, де вночі доходить до проникнення в будинки, безпека під загрозою, іммігранти захоплюють покинуті споруди, є випадки, які приховуються від широкої громадськості, вони наразі мають локальний характер», — говорить лідер ПіС.
Жоден уряд не може довільно призупинити права людини, включаючи право шукати притулку. Так один із лідерів партії Razem Адріан Зандберґ назвав міграційну стратегію уряду.
«Уряд записав, що хоче призупинити розгляд запитів тих людей, які б подали їх легально і згідно з існуючими в Польщі нормами. Це нелогічно. Друга справа, я вважаю, що завданням уряду є пошук практичних рішень проблем, а не популістичне стрясання повітря», — вважає Адріан Зандберґ.
Проект міграційної стратегії не отримав одноголосного схвалення в Раді міністрів. Ліві міністри були проти нього.