Експертна думка Молдова/Румунія Новини Міжмор'я Про Україну

Ситуація в Румунії виглядає вкрай несприятливою для України, – Магда

“Здавалося б, після скасування першого туру виборів у Румунії, коли спецслужби довели зв’язок переможця, Келіна Джорджеску, з Кремлем, румуни мали би взятися за голову. Але ж ні, у першому турі з серйозним відривом переміг так само правий популіст Джордже Сіміон, який, зокрема, виступає проти підтримки України. Що відбувається у сусідів та чим це нам загрожує?”, – про це у блозі на Gazeta.ua пише директор Інституту світової політики Євген Магда, передає ЗІФ.

“У першому турі президентських виборів у Румунії перемогу здобув лідер партії AUR Джордже Сіміон. Він набрав на третину більше голосів, ніж йому попередньо віддавали соціологи – 41%. Висуванець влади Крін Антонеску та мер Бухареста Нікушор Дан отримали понад 20% голосів кожен. У фінальній стадії боротьби доля посміхнулася Дану, який вийшов до другого туру голосування з 21%. Він пройде 18 травня.

Джордже Сіміон, лідер партії AUR (Альянс за об’єднання румунів) веде свою виборчу кампанію протягом тривалого часу, його агітаційні матеріали можна було побачити у Румунії ще минулого року. Нагадаю, що на початку грудня 2024 року Конституційний Суд Румунії (у відповідності зі своїми повноваженнями) анулював результати першого туру президентських виборів, у якому перемогу здобув популіст Келін Джорджеску.

Причиною анулювання результатів виборів, як видається, став і той факт, що до фіналу перегонів наприкінці 2024 року не потрапив прем’єр Марчел Чолаку. Після тріумфальної перемоги Сіміона 4 травня Чолаку подав у відставку. На правах тріумфатора першого туру лідер AUR пообіцяв знайти спосіб ввести Джорджеску до влади, і цей аргумент слугуватиме консолідації його електорату. Зовсім невипадково Сіміон та Джорджеску 4 травня голосували разом.

Очевидно, що скасувати вдруге поспіль перший тур президентських виборів означатиме поставити під сумнів функціонування демократичних інституцій у Румунії. Нагадаю, що це рішення публічно критикував Джей Ді Венс під час Мюнхенської безпекової конференці у лютому 2025 року. Сіміона називають прихильником Трампа, а Румунію небезпідставно вважають провідною союзницею США у регіоні Чорного моря.

Перед Нікушором Даном стоїть непросте завдання: йому необхідно не просто подолати подвійний розрив із Сіміоном, але і переконливо розіграти карту явки виборців та запропонувати меседжі, які слугуватимуть не лише мобілізації проєвропейського електорату, але і консолідації навколо його кандидатури. Навесні цього року низка румунських експертів у приватних розмовах висловлювали впевненість, що Сіміон програє у другому турі, проте вони тоді не знали результатів голосування 4 травня.

Джордже Сіміон, якого оголошували персоною нон грата у Молдові та Україні, виступає проти надання допомоги нашій державі

Ситуація виглядає вкрай несприятливою для України. Румунія протягом кількох останніх років була одним з головних напрямів транзиту українського зерна за кордон та ввезення через порт Констанци різноманітних вантажів стратегічного значення. Саме Румунія передала Україні комплекс ППО Patriot. Джордже Сіміон, якого оголошували персоною нон грата у Молдові та Україні, виступає проти надання допомоги нашій державі. Також його з Джорджеску єднає готовність публічно оголошувати територіальні претензії сусіднім державам, демонструючи відлуння “Великої Румунії” своїм прихильникам. Румунських політиків подібного штибу можна до піни з рота називати проросійськими, проте вони насамперед імперці та популісти, тому вони як путіністи, так і трампісти.

Нагадаю, що в Румунії помітну силу складають представники угорської меншості, які щороку проводять “Тушваньош” (Літній вільний університет і студентський табір у Балваньоші). Ця подія проходить у Беїле-Тушнад, курортному румунському містечку, де угорці становлять переважну більшість населення – близько 90%. Минулого року Віктор Орбан виступав там із контраверсійними заявами, критикуючи тодішню владу Румунії. Проте з Сіміоном йому може буде легше знайти спільну мову – щонайменше на ґрунті консолідуючої любові до Дональда Трампа. І тоді позиції популістів у ЄС стануть помітно сильнішими, вони розхитуватимуть Старий Світ більш активно.

Одночасно з другим туром президентських виборів у Румунії пройде перший тур президентської кампанії у Польщі. Тамтешній представник правих Кароль Навроцький минулого тижня зустрівся з Дональдом Трампом, розраховуючи на електоральний імпульс від цієї зустрічі. Успіх Сіміона у першому турі робить його цікавим фактором впливу на весь Балто-Чорноморський регіон, і наслідки цього потрібно прораховувати вже сьогодні.

Одним із них може стати розділений старт переговорів про вступ України та Молдови до Європейського Союзу. Вони мають розпочатися у червні, і зараз Віктор Орбан блокує початок переговорів з Україною. У Брюсселі може взяти гору аргумент, що початок переговорів з Молдовою якщо не принесе ЄС success story, то зменшить рівень загроз у разі перемоги Джордже Сіміона на президентських виборах у Румунії. Для України є важливим не допустити реалізації цього сценарію, адже формування на західних кордонах “намиста” з країн, якими керують прихильники Трампа та симпатики Путіна – для нашої держави являє пряму та реальну загрозу”.

Related Posts