Росія готує агресію на півночі Європи?

Поки Європа та Захід продовжують вдавати, нібито російська агресія – це проблема лише України, а вони просто – допомагають, РФ стягує війська та будує воєнну інфраструктуру біля кордонів Балтії, Фінляндії та Скандинавії.
У той час як світ спостерігає за переговорним процесом між Росією та Україною, аналітики фіксують тривожну тенденцію: Ерефія активно мілітаризує північноєвропейський напрямок. За оцінками експертів, чисельність потенційного угруповання РФ біля північноєвропейських держав може сягати 500-600 тисяч військовослужбовців. Про це свідчать дані розвідок європейських країн та супутникові знімки, що фіксують відновлення старих військових баз, будівництво складів та проведення навчань. Виглядає, що Путін розглядає можливість ударів з суші, моря та повітря по таких країнах, як Норвегія, Швеція, Фінляндія та країни Балтії. Стратегічною метою також називається острів Готланд, контроль над яким дозволить Росії домінувати в Балтійському морі.
Видання Mail online, посилаючись на розвідувальні дані, повідомляє про нарощування російської військової присутності поблизу фінського кордону, зокрема в районі Петрозаводська. The Wall Street Journal зазначає, що біля кордонів цих країн на складах розміщується російське озброєння. Паралельно фіксується активна модернізація залізничної інфраструктури в прикордонних регіонах з Фінляндією та країнами Балтії, будівництво нових казарм і полігонів, а також оновлення складів озброєнь. Ведеться будівництво житлової інфраструктури для військ, об’єктів для авіації та відновлення ключових військових баз. Помітні чіткі ознаки прагнення Росії до зміцнення в регіоні. Ці процеси дуже нагадують попередню підготовку до вторгнення в Україну.
Відбувається також прокладання нових та розширення існуючих залізничних маршрутів вздовж кордонів з Фінляндією та Норвегією, а також від Санкт-Петербурга до Естонії. У Кам’янці, поблизу фінського кордону, з лютого з’явилося понад 130 військових наметів, розрахованих на 2000 військових. Спостерігається активність і на військовому аеродромі Сєвєроморськ-2. У Петрозаводську зведено три великі склади, які експерти вважають сховищами бронетехніки.
Майор Юха Куккола звертає увагу на будівельні роботи на потенційних шляхах просування механізованих військ вздовж фінського кордону. Також повідомляється про переорієнтацію російської програми переозброєння на постачання новітніх систем військам, розташованим біля кордонів НАТО, в той час як застаріле озброєння продовжує надходити в Україну. WSJ нагадує про значне збільшення виробництва танків Т-90М в Росії, проте майже вся ця техніка залишається всередині країни. Експертка Дар’я Массікот також зазначає рідкість появи новітньої російської зброї на полі бою в Україні.
Очевидно, заявлені раніше Росією “кроки у відповідь” на вступ Швеції та Фінляндії до НАТО, можуть невдовзі втілитися в реальність. Кремль продовжує звинувачувати НАТО в агресії, одночасно відкидаючи можливість власного нападу на країни Альянсу – все так само, як було з Україною напередодні 2022 року.
Москва бачить слабкість Заходу, боязкі заяви європейських лідерів про “острах ескалації конфлікту з Росією”, непевність надходження допомоги з Вашингтону. І всерйоз розраховує на антиєвропейські радикальні партії в Угорщині, Словаччині, Румунії, Німеччині і тд, котрі робитимуть все для блокування допомоги східноєвропейським сусідам під гаслами “це не наша війна”, “давайте домовлятися з Росією”, і найулюбленіше “а в них корупція”.
Кремлівський диктатор усвідомлює, що в Україні більше не може здобувати “перемоги”, щоб показувати їх своїм громадянам. Натомість удар по слабшим і неготовим до війни миролюбним сусідам – може бути переконливою демонстрацією “сили російської зброї” та реалізацією давніх імперських амбіцій цьому регіоні.
Російські військові приготування на північноєвропейському напрямку – чи не останній тривожний дзвінок для всіх країн Міжмор’я щодо термінового формування військового оборонного союзу з Україною. Буде пізно об’єднуватися, коли російські війська вторгнуться в Фінляндію, Естонію, Литву чи Латвію. Як засвідчує українська практика – коли росіяни окопаються, потім захоплені землі дуже важко буде повертати.
Останні події та новини з іншого боку Атлантики змушують задуматися над запасними варіантами, на випадок, якщо “парасолька” НАТО раптом дасть збій і не розкриється. Єдиною реальною допомогою для країн Міжмор’я є Україна, котра здатна зв’язати російську армію і не допустити її паралельної атаки на Балтію чи Скандинавію.
Але щоб завтра українці прийшли на допомогу –треба допомагати Україні по-серйозному вже зараз. І не лише дозованими порціями грошей та техніки, а масштабним постачанням, включно з тисячами європейських добровольців, котрі не хочуть, щоб росіяни завтра прийшли у їхній дім.
Автор: Валерій Майданюк.