Прем’єр Польщі заявив про необхідність перегляду погляду на ЄС
Матеуш Моравєцький, виступаючи у Сеймі, наголосив, що ЄС, який карає слабших, – це не той ЄС, в який вступала Польща
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький заявив у Сеймі про необхідність перегляду погляду на Європейський Союз. Так він прокоментував дискусію на тему нового бюджету Європейської Унії. Говорячи про перемовини, що тривають на цю тему, він сказав, що вони стосуються цінностей і того, чи наша доля має бути у наших руках, передає Польське радіо.
«Цінність Євросоюзу – це рівність усіх держав перед законом або цінність дотримання договорів. Це не створення нормативних актів, які фактично обходять договори. Цінність – це згуртованість, боротьба за цілісність цілого ЄС», – наголосив Матеуш Моравєцький.
Про критичний погляд на механізм прив’язки коштів до верховенства права очільник польського уряду заявив у листі до лідерів ЄС. Звертаючись до польських депутатів, він додав, що уряди Угорщини та Словенії висловили подібну до польської позицію в цьому питанні.
«Поміркуйте, чи ми є тим ЄС, якого хочемо і який має шанс вижити? Ні, така Унія не змогла би вижити. ЄС, де існує європейська олігархія, яка карає тих, хто слабший сьогодні, і заганяє їх у кут, це не та Унія, в яку ми вступали, і перед якою є майбутнє», – наголосив прем’єр.
Польща та Угорщина поінформували у понеділок, що не можуть підтримати бюджетний пакет з приводу пов’язаного з ним механізму, що робить залежною виплату коштів з фондів ЄС від питання верховенства права. Польський уряд пояснює, що недостатніми є гарантії дотримання договірних прав держав-членів. Польща наголошує, що хоче якомога швидше домовитись про бюджет ЄС на 2021-2027 роки та фонд відновлення після пандемії, але не може погодитись на включений механізм обумовленості.
«Будь-які дискримінаційні механізми, засновані на довільних, політично вмотивованих критеріях, не можуть бути прийняті», – написав у нещодавньому листі до євросоюзних лідерів прем’єр Моравєцький. Якщо Польща з Угорщиною офіційно введуть вето на бюджетний пакет, то від січня ЄС перейде на тимчасовий бюджет. У даному конкретному випадку він фіксує граничну суму грошей на основі попереднього року.
Накопичення проектів ЄС за останній рік семирічного плану означає, що таке рішення було би вигідним для Польщі, але реалізувати довгострокові проекти буде неможливо. Крім того, згоду на такий самий розподіл грошей повинні дати держави-члени. Бюджетні положення в основному призначені для забезпечення безперебійного функціонування інституцій ЄС та управління Співтовариством до узгодження багаторічних фінансових рамок.