Орбан заявив, що вимагатиме від ЄС зняття санкцій із Росії: до чого призведе позиція Угорщини і чи послаблять тиск на агресора
У ЄС продовжується обговорення нового пакету санкцій проти Росії. На тлі варварської атаки РФ на об’єкти енергетичної інфраструктури в Україні Європейський Союз вкотре розгляне нові обмеження проти агресора. Проте відкрита терористична діяльність путінського режиму не завадила окремим членам ЄС виступити за зняття санкцій. Йдеться про Угорщину, яка відома своїми дружніми відносинами з Росією.
Про те, чи здатна Угорщина розколоти позицію ЄС і до чого це призведе, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
Західні друзі Путіна вимагають скасувати санкції. Ось чому вони брешуть
“Ми закликатимемо до перегляду політики військових санкцій та обґрунтування її на саміті ЄС”, – заявив на своїй сторінці у Facebook прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Рівень інфляції в країні досяг 20%, а у всіх гріхах він звинувачує Єврокомісію. Така теза неправдива і легко підтверджується двома фактами:
- у Туреччині, яка не запровадила санкції проти РФ, рівень інфляції досяг 80%. Зростання цін не пов’язане із санкціями, причина – масштабна кривава війна, яку Росія влаштувала в центрі Європи;
- Одна з головних причин різкої інфляції – енергетична криза в Європі, яку влаштувала Росія. Санкцій проти російського газу ніхто не запроваджував, агресор сам вирішив перестати продавати блакитне паливо. І тут важливо зазначити, що кризу Росія влаштувала ще до повномасштабної війни та санкцій ЄС – у 2021 році.
І Віктор Орбан, і ще низка “друзів Путіна” в ЄС вимагають скасувати санкції, звинувачують в інфляції Єврокомісію і всіляко намагаються змістити увагу громадськості з війни на економічні проблеми. Ймовірно, саме на це і розраховував Кремль, ухвалюючи рішення зупинити постачання газу “Північним потоком” (ще до його вибуху).
Москва використовує не лише дружніх їй політиків, а й мережу ботів, проплачених блогерів у соцмережах. Усі вони доносять три основні ідеї:
- уряди допомагають не нам, а Україні. А ми тим часом страждаємо від санкцій;
- Путіна неможливо перемогти, треба дати йому те, що хоче;
- необхідно негайно виходити на мітинги, влаштовувати політичні кризи в наших країнах, послаблювати уряди тощо.
Що цікаво, лобістам Росії навіть вдається виводити європейців на мітинги. На відміну від Росії, у країнах ЄС не бояться відстоювати свої ідеї на вулицях. Щоправда, кардинально на політичну ситуацію це не впливає. У цих країнах проходили і проходять ще більш масштабні вуличні акції на підтримку народу України.
У своєму політичному клубі любителів Путіна Орбан не сам. У Німеччині, крім усім відомого ексканцлера Герхарда Шредера, є й чинні політичні діячі. Наприклад, лідер Соціал-демократичної партії Німеччини Мануела Швезіг роками розповідала про плани США “поставити Німеччину на коліна”, а також лобіювала інтереси “Газпрому”. За даними газети Die Welt, офіс Мануели Швезіг працював фактично як “філія “Газпрому”. Частина її промов у парламенті та інтерв’ю для газет по суті були написані “Газпромом”.
Навіть у США, позиція яких впливає і на європейських політиків, звучать різні думки. Республіканці (опоненти панівних демократів) дедалі частіше говорять про те, що підтримувати Україну потрібно, але до обсягів цієї підтримки та контролю за нею є питання. Подібні заяви насамперед розраховані на внутрішню аудиторію. Опозиції вигідно показувати американську владу як неспроможну, яка не може забезпечити прозорий контроль за видатками.
“Я справді думаю, що є широка двопартійна підтримка України, але я переконаний, якщо ми отримаємо більшість, ви побачите більше нагляду та підзвітності з погляду фінансування та того, куди йдуть гроші”, – цитує видання The Washington Post. лідера меншини республіканців у Палаті представників Конгресу США Кевіна Маккарті.
Ідея ЄС переможе: чому Орбан скаржиться на санкції, але все одно за них голосує
Орбан категорично виступає проти енергетичних санкцій, він зупиняв ухвалення цілої серії пакетів обмежень проти РФ. Бюрократія ЄС передбачає, що для ухвалення спільного рішення потрібна згода всіх держав-членів. Ось і виходить, що одна з найменших країн Союзу з невеликою економікою зупиняє рішення всього блоку.
Дружба між Орбаном та Путіним триває кілька десятків років. Як і російський колега, лідер Угорщини придушив опозицію, знайшов ворога в США, бореться із пропагандою ЛГБТ, Джорджем Соросом та колективним Заходом. Водночас Угорщина та Орбан разом із нею отримує мільярдні інвестиції від Євросоюзу.
Позиція Угорщини настільки розлютила єврочиновників, що вони всерйоз замислилися про скасування права вето. Мовляв, якщо так продовжуватиметься, Віктора Орбана треба взагалі позбавити можливості блокувати рішення. Для угорського прем’єра таке рішення – глобальний політичний програш.
Залишитись без підтримки ЄС у важкій економічній ситуації, з війною на своєму кордоні, він також не хоче. Якби плани Путіна вдалося втілити в життя, ймовірно, ситуація була б інакшою. Одна справа – бути партнером сильної Росії, яка за кілька днів окупувала сусідню Україну. І зовсім інша – підтримувати знесиленого диктатора, який занапастив більшу частину своєї контрактної армії, погрожує світу ядерною війною і влаштував наймасштабнішу війну з часів Другої світової.
Іван Нагорняк, радник віцепрем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції розповідає OBOZREVATEL: санкції ЄС лише посилюватимуться, незважаючи на позицію Угорщини. “Я думаю, що в цій ситуації не варто боятися зменшення санкцій. Новий пакет санкцій може бути затверджений. У нас є свої рекомендації щодо наступних санкцій – повне енергетичне ембарго”, – пояснює експерт. Він зазначає, що на зустрічі в Брюсселі 20 жовтня обговорили питання запровадження нового пакету санкцій, а ось порядок денний Угорщини, заявлений Орбаном, скоріше політичний вислів.
“Лідери ЄС вирішуватимуть, як допомогти ЄС пройти опалювальний сезон, поки війна триватиме. І зима буде непростою для України. Також буде часткове рішення про те, як пройти цей період. Чи будуть санкції до нафтогазової галузі – питання. Саме позиція Угорщини по суті блокує ухвалення цих рішень”, – додає Нагорняк.
Угорщина продовжує свою політичну гру, також Росія використовує всіх своїх прихильників для того, щоб поширити потрібні їй наративи. Однак кардинально ситуацію це не змінить. Наразі навіть Орбан боїться відкрито висловити свою підтримку Путіну. Лідер Кремля перетворився на маргінала, дружба з яким здатна зіпсувати репутацію будь-якого світового лідера.