Політична буря в Румунії: Екзитполи показують лідерство проросійського кандидата

Зрежисовані антидемократичними силами суспільні настрої в Румунії можуть спричинити появу ще однієї недружньої держави на наших західних кордонах, котра висуватиме нам історичні та територіальні претензії.
Румунія – наразі чи не єдина дружня до України сусідня держава-член НАТО та ЄС, котра не зганьбилася блокадою наших кордонів під час війни. А навпаки – стала справжнім хабом допомоги та шляхом експорту українського хліба.
В Румунії також були фермери, котрі планували блокувати український кордон, але тогочасна румунська влада вирішила цю проблему й так все організувала, що Україна вільно експортувала зерно через Румунію, поки польські, угорські та словацькі сусіди заблокували західні шляхи українського експорту.
Але нинішній політичний ландшафт в Румунії змінюється на гірше. Результати першого туру президентських виборів у Румунії 4 травня 2025 року, що були повторними після анулювання попередніх виборів через підозри у зовнішньому втручанні, засвідчили сенсаційне лідерство Джорджа Сіміона, кандидата від ультраправої партії та проросійської AUR. Згідно з даними екзитполів, Сіміон отримав від 30% до 33% голосів виборців, що значно випереджає його опонентів.
Напружена боротьба за друге місце розгорнулася між Кріном Антонеску, представником правлячої коаліції PSD–PNL–UDMR, та незалежним кандидатом Нікушором Даном. Обидва кандидати набрали приблизно по 21–23% голосів, згідно з екзитполами. Очікується, що один із них вийде у другий тур разом із Сіміоном, що визначить остаточний результат виборів.
Явка виборців на момент закриття виборчих дільниць склала 53%, що відображає високий рівень зацікавленості громадян у політичному процесі. Другий тур виборів заплановано на 18 травня, де визначиться переможець президентської гонки.
Джордже Сіміон, відомий своєю проросійською риторикою та критикою Європейського Союзу, викликає занепокоєння у політичних колах та серед міжнародних партнерів Румунії. Його можлива перемога може суттєво змінити зовнішньополітичний курс країни та її відносини з ЄС та НАТО. Офіційні результати голосування ще не були оприлюднені на момент публікації, тому дані екзитполів є попередніми.
Ситуацію ускладнює той факт, що після анулювання попередніх виборів у 2024 році через підозрілу рекламну кампанію у Тік-Ток на користь нікому не відомого, але проросійського кандидата ультранаціоналіста Келіна Джорджеску, нинішній фаворит румунських виборів, декларує солідарність зі скандальним політиком.
Джордже Сіміон заявив, що в разі перемоги на виборах президента він може забезпечити керівну посаду Келіну Джорджеску, незважаючи на заборону останньому висувати свою кандидатуру. Це свідчить про його намір залучити до своєї команди контроверсійних політичних діячів та зміцнити свій вплив у політичному просторі Румунії.
Для України прихід до влади ультраправих у Румунії, котрі дуже часто співпрацюють з Росією та фінансово підтримуються Кремлем, може означати появу недружнього режиму на західному кордоні. Румунські ультраправі вже висловлювали скандальні претензії на заволодіння українською Буковиною та Бесарабією, зазіхали на нашу територію та, за російськими методичками, вигадували небилиці про “утиски” румунської мови.
Зміна влади в Румунії становитиме також небезпеку для всього регіону Міжмор’я, де замість консолідації сусідів перед російською агресією, може точитися взаємна боротьба між українцями, поляками, румунами і угорцями, бенефеціаром з якої вийде лише російський окупант.
Автор: Валерій Майданюк