Євросоюзу потрібна спільна стратегія щодо пропаганди Росії
Польська євродепутатка Анна Фотиґа: Європарламент дав чіткий сигнал, що ЄС мусить боротися з пропагандою Росії
Європейський парламент під час свого попереднього терміну дав чіткий сигнал, що Європейський Союз мусить боротися з пропагандою і дезінформацією Росії. В інтересах Польщі вдалося також розвинути коаліцію довкола цього питання. Про це у нещодавній розмові з Польським пресовим агентством (PAP) сказала євродепутатка Права і справедливості Анна Фотиґа.
Під час попередньої каденції, що тривала від 2014 року, однією із нових тем, якою зайнявся Європарламент, була боротьба з дезінформацією та пропагандою Росії. Це питання стало важливішим, зокрема, у зв’язку із побоюванням втручання Москви в європейські вибори і в окремих країнах ЄС, передає “Польське радіо”.
Однією із євродепутатів, котрі активно займалися і займаються цією темою, є екс-міністр закордонних справ Польщі Анна Фотиґа, яку під час найновіших виборів переобрали європарламентарієм за списком Права і справедливості.
Нагадаємо, що у березні Європарламент підтримав її доповідь, що закликає ЄС до ефективнішої боротьби з ворожою пропагандою третіх сторін, зокрема Росії.
Як каже польська євродепутатка, російська пропаганда в ЄС – це абсолютно не нове явище.
«Однак за попередні роки завдяки новим технологіям дезінформація стала легким і дешевим інструментом, що використовує Російська Федерація та інші державні й недержавні гравці. І вона досі еволюціонує. Змінюється не тільки технологія створення неправдивого вмісту, але також тактика. Європарламент побачив ці загрози, подібно, як з ініціативи Латвії побачила Європейська рада, а також ряд держав ЄС і наших партнерів, котрі стали ціллю таких масштабних дій. А тому, нарешті, мала слідувати також наша реакція», – зазначила вона.
«Російська машина „шиє на замовлення”, відправляючи свою „продукцію” конкретно вибраним споживачам. Тому варто нагадати хоча б про понад тридцять мовних версій російського агентства Sputnik. У Європейській службі зовнішньої діяльності працює спеціальна група, котра вивчає російську нарацію, спрямовану проти ЄС, а також наших сусідів. Вже тривалий час подібний центр має Північноатлантичний альянс. Боротьба із гібридними загрозами, до яких зараховують дезінформацію, є важливою частиною співпраці ЄС з НАТО. В ЄС вводять кодекс поведінки у сфері дезінформації, працює система раннього попередження, відбувається обмін досвідом та інформацією. Частина держав дуже добре розуміє подібні загрози, я маю на увазі держави нашого регіону, а також Нідерланди, Швецію та Велику Британію», – додала вона.
У прийнятій доповіді Анни Фотиґи євродепутати попередили про дезінформаційні кампанії Росії проти Європи, а також Китаю, Ірану та Півнчної Кореї. Вони рішуче засудили все агресивніші заходи цих країн, «що мають підірвати основи і принципи європейської демократії, а також суверенітет усіх країн Східного партнерства». Парламентарі закликали держави ЄС до можливості опрацюювання міцної правової бази як на рівні ЄС, так і на міжнародному рівні для боротьби з гібридними загрозами.
У прийнятому Європарламентом документі депутати звернули увагу на загрози для демократії від російських пропагандистських кампаній, головного джерела дезінформації у Європі. Депутати закликали ЄС зміцнити створену в 2015 році групу East StratCom та перетворити її у повноправну структуру в Європейській службі зовнішньої діяльності, аби ефективніше боротися з російською пропагандою.