Новини Міжмор'я Позиція Польща

Польський євродепутат: Маю побоювання щодо змін до норм у справі Nord Stream 2

На думку Здзіслава Краснодембського, консорціум, який будує газогін, може знайти спосіб як обійти нові правила

Євродепутати з Комітету промисловості, досліджень та енергетики підтримали зміни до положень, що мають перешкодити побудові газогону Nord Stream 2 з Росії до Німеччини. Польща та більшість країн нашого регіону вважає, що цей газопровід загрожує енергетичній безпеці Європейського Союзу. Вчорашнє рішення євродепутатів наближає набуття чинності зміненої газової директиви, передає Польське радіо.

Голова цього комітету Європарламенту Єжи Бузек у розмові з Польським радіо сказав, що означає застосування євросоюзних норм до другої гілки Північного газопроводу. «Ми маємо поділ власності в межах Євросоюзу, прозорі тарифи, ми не можемо використовувати дискримінаційні ціни, що дуже важливо. Адже Nord Stream 2 не піддали такому правовому режиму. Якщо ми могли щось отримати завдяки цим правовим нормам, то це те, що ми отримали», – сказав Єжи Бузек.

Він застеріг, що це не означає, що Європейський парламент підтримує Nord Stream 2, якщо він буде створений. Екс-прем’єр Польщі підкреслив, що він однозначно негативно оцінює цю інвестицію. «Ми вважаємо, що ми зробили все, що могли і ввели великі перешкоди для монополіста», – додав він у розмові з Польським радіо.

Зміни до газової директиви не є настільки жорсткими, як планувалося спочатку. Деякі пропозиції під час перемовин було пом’якшено. У конкретному випадку Nord Stream 2 застосування євросоюзних норм має бути обмежене тільки до територіальних вод Німеччини. Натомість правила щодо решти газопроводу дном Балтійського моря будуть узгоджені під час перемовин Берліна з Москвою.

Роль Єврокомісії у цьому процесі посилили і якщо домовленості будуть порушувати законодавство ЄС, то вона може відмовитися підтримати їх і взяти переговори на себе.

Євродепутат Здзіслав Краснодембський висловив Польському радіо свої сумніви. Політик побоюється, що консорціум, який будує другу гілку Північного газопроводу, знайде можливість обійти норми. Натомість він визнав, що згода в ЄС була можлива тільки на переглянуту директиву у її нинішній формі. «Я вважаю, що це досягнення, що ці змін вдалося провести», – сказав польський євродепутат. Водночас він прокоментував найновішу інформацію про можливий поділ газопроводу. «Єврокомісія запевнила мене, що неможливо, наприклад, поділити газопровід і застосувати євросоюзне законодавство тільки до останніх 12 миль, тобто територіальних вод Німеччини, але ми чуємо, що це досить ймовірно», – додав він.

Наступного місяця змінену директиву розглянуть під час пленарної сесії в Європейському парламенті і якщо тоді її підтримають, формально і остаточно її затвердять євросоюзні міністри.

Related Posts