Новини Міжмор'я Польща Про Україну

В Україні вийшла книжка про сталінські репресії проти поляків на Луганщині

У книжці вміщені 2118 біографій осіб польського походження, які постраждали унаслідок сталінського терору

В Україні вийшла друком книжка про сталінські репресії проти поляків в Луганській області. У томі під назвою «Репресії проти поляків Луганщини в роки сталінського терору» вміщені понад 2118 коротких біографічних довідок осіб польського походження, які постраждали від сталінського терору у другій половині 1930-их років. Микола Старовойтов, автор публікації, зауважив, що це тільки частина поляків, репресованих на сході України, повідомляє “Польське радіо”.

За словами одного з авторів публікації, історика-архівіста Миколи Старовойтова, велика частина поляків на сході України була депортована у 1930-і роки совєтами. Через декілька років комуністична влада застосувала проти них апарат терору. Історик зазначив, що їх засуджували до 5, до 10 років таборів, потім почали виносити їм смертні вироки. Столяри, залізничники, шахтарі, селяни та домогосподарки – такі професії з’являються у репресованих біографіях. Історик наголосив, що з понад 2000 репресованих розстріляно було 124 жінки.

Ця книжка є результатом архівно-слідчої праці у Державному архіві Луганської області, директором якого Микола Старовойтов був до війни на Донбасі, а також луганського архіву Служби безпеки України. Історик зазначив, що велика частина документів про репресії була знищена, або вивезена комуністичною владою, а тому справжні масштаби репресій проти поляків можуть бути набагато більшими. У 1937 році совєти почали так звану польську операцію, унаслідок якої по всьому СРСР було вбито понад 111 тис. поляків.

Під час презентації книжки Миколи Старовойтова та Володимира Михальченка «Репресії проти поляків Луганщини в роки сталінського терору», що відбулася у Польській медичній бібліотеці імені професора Збіґнєва Реліґи в Києві, директор Польського Інституту у Києві Бартош Мусялович наголосив, що «такі видання потрібні зокрема сьогодні, коли історію того страшного періоду намагаються переписати, а Луганщина знаходиться під постійним обстрілом».

Related Posts