Аналітика Експертна думка НАТО Новини Міжмор'я Польща США

Stratfor: Росіяни відреагують на дії Польщі та США

Американські аналітики підкреслюють, що будь-яке збільшення військового потенціалу США в Польщі схилятиме Москву будувати власну військову позицію в регіоні

На чисельнішу американську військову присутність у Польщі буде відповідь Росії, яка збільшить кількість військ поблизу кордону з Польщею. Варшава буде в центрі дедалі більш гарячого суперництва Москви з Вашингтоном, – повідомляє американський аналітичний центр Stratfor, передає “Польське радіо”.

Stratfor нагадує, що Польща давно прагне збільшити американську присутність у сфері безпеки. Незважаючи на приєднання до НАТО у 1999 році, Польща ще не має такої великої та постійної присутності сил Альянсу, як Німеччина та Італія.

«Польща все ще відчуває себе податливою на вплив Росії, а анексія Криму та конфлікти і поділи в східній частині України лише підтвердили ці побоювання. Росія вдарила близько до польського дому і показала, що готова до військових дій проти інтересів Заходу на її кордоні. Варшава стає податливою на дії Москви», – читаємо в документі.

З іншого боку, війна в Україні привела до змін балансу сил на східному фланзі НАТО. У Польщі з’явилися кілька тисяч солдатів Альянсу, розташованих на основі напівпостійної ротації. Проводячи дедалі більші та частіші навчання на суші, в повітрі і на морі в останні роки, ці сили підняли оборонний потенціал НАТО.

Питання про постійну військову присутність у Польщі прийшло з вибором Дональда Трампа на пост президента США. «За останні три роки польський уряд став ключовим гравцем на підтримку ініціатив США щодо НАТО та Європейського Союзу», – повідомляє Stratfor, вказуючи, що лише кілька країн Альянсу, включаючи Польщу, виділяють 2% ВВП на оборону.

Американські аналітики підкреслюють, що Польща також пристосувалася до інших ключових пріоритетів, встановлених Білим домом, включаючи підтримку американських санкцій проти Ірану та підтримку зусиль США щодо зупинки будівництва російсько-німецького трубопроводу Nord Stream 2. Уряд Права і справедливості також розглядає питання про розрив співпраці з китайським технологічним гігантом Huawei і придбанням американських винищувачів.

Такі зусилля мали заохотити Вашингтон прийняти рішення про постійну військову присутність США над Віслою. Stratfor нагадує, що під час вересневої зустрічі з президентом Трампом президент Анджей Дуда запропонував Сполученим Штатам два мільярди доларів на фінансування американської бази, навіть пропонуючи її назву «Форт Трамп».

У листопаді 2018 року було повідомлено, що на території Польщі планується побудувати склади для зброї і бронетехніки США. Замість «Форту Трамп» Вашингтон запропонував розміщення американських підрозділів у базах, які вже існують, зокрема, в місцевостях Редзіково, Познань, Ожиш, та будівництво складу зброї НАТО у Повідзу. Крім того, на території Польщі американці додатково розмістили би 1-1,5 тис. солдатів.

«Незалежно від специфіки потенційного нового оборонного договору між Варшавою і Вашингтоном, будь-яке збільшення американського військового потенціалу в Польщі (..) схилятиме Москву будувати власну військову позицію в регіоні. Одним із потенційних місць для такого розширення стане Білорусь, яка вже є одним із головних оборонних партнерів Росії», – вказується у звіті американських аналітиків.

Уже наприкінці минулого року президент Алєксандр Лукашенка попереджав міністра закордонних справ Польщі Яцека Чапутовича, що Білорусь і Росія «будуть змушені реагувати» на запропоновану американцями базу у Польщі. Він додав, що обидві країни «будуть змушені щось розгорнути», щоб протидіяти намірам Польщі та США.

За оцінкою Stratfor, авіабаза – не єдиний спосіб посилення військової присутності Росії в Білорусі. «Москва могла б, наприклад, будувати інші активи в країні, такі як винищувачі і системи ППО. Росія також може вирішити посилити свою присутність в інших областях – в тому числі в Калінінграді, Криму та у Східній Україні – залежно від характеру розгортання збройних сил США в Польщі», – пишуть аналітики.

На їхню думку, майбутній візит президента Анджея Дуди у Вашингтон може принести значний прогрес у виконанні військової угоди, яку Польща сподівається завершити поки Дональд Трамп відвідає Варшаву 1 вересня у 80-ті роковини початку Другої світової війни.

«США і Польща ризикують ескалацією гонки озброєнь між Москвою і Заходом, оскільки Росія і Білорусь дали зрозуміти, що новий польсько-американський договір не залишиться без відповіді», – підсумовують аналітики з американського аналітичного центру Stratfor.

Related Posts