Балтія Новини Міжмор'я Польща

Спільна заява президентів Польщі та Литви до 450-річчя Люблінської унії

«Нині ми так само готові захищати ідеали незалежності», – написали, зокрема, Дуда і Ґрибаускайте

«Як і тоді, нині ми так само готові стати разом перед багатьма викликами і захищати ідеали незалежності, єдності та солідарності», – написали у спільній заяві президенти Польщі Анджей Дуда та Литви Даля Ґрибаускайте у зв’язку із 450-річчям Люблінської унії, передає “Польське радіо“.

«Та Унія, протривавши понад 200 років, надихнула цілу Європу інтегрувати та будувати дедалі ближчу співпрацю між державами як найліпшу відповідь на внутрішні та зовнішні загрози», – наголосили президенти Польщі та Литви.

«Святкуючи 450-річчя укладення Люблінської унії, ми схиляємо голови перед нашими предками за заснування візіонерської Речі Посполитої Обох Народів – держави, збудованої на принципах рівності та спільної відповідальності», – написали Дуда і Ґрибаускайте. Вони зазначили, що вплив, який мала Люблінська унія на зміцнення тодішньої громадянської культури та республіканських ідей, до сьогодні залишається цінним внеском у наше суспільно-політичне життя».

«Як і тоді, нині ми так само голові стати разом перед багатьма викликами і захищати ідеали незалежності, єдності та солідарності. Завдяки побудові спільного європейського і трансатлантичного майбутнього, введенню стратегічних енергетичних і транспортних проектів, розвитку активної культурної і наукової співпраці, ми сприяємо створенню добробуту і безпеки цілої Європи», – говориться у заяві.

На думку Дуди і Ґрибаускайте, дух Люблінської унії, «тобто взаємоповага, консенсусні рішення і культурне розмаїття, продовжують вести нас до розширення партнерства між нашими народами».

Угода про об’єднання Королівства Польського та Великого князівства Литовського в єдину федеративну державу – Річ Посполиту – була затверджена у місті Люблін 1 липня 1569 року. Це був один із найсильніших політичних організмів тодішньої Європи. Унія передбачала, що держава буде мати одного правителя, вибраного спільно на вільних виборах, і спільний Сейм. Крім того, обидві країни зобов’язувалися до спільної оборонної та зовнішньої політики, спільною була також валюта. Збережено окремі офіційні мови, скарбницю та судову систему. Обидві країни також мали свою власну армію, центральні органи влади, а також титули та посади.

Related Posts