НАТО Новини Міжмор'я Польща Співробітництво США

Держдеп США схвалив продаж Польщі 32 винищувачів F-35

Уряд США схвалив програму продажу Польщі 32 сучасних, багатоцільових літаків F-35 на суму не більш ніж 6,5 млрд доларів. Підтримати це рішення має ще Конгрес

Американський уряд схвалив продаж Польщі 32 багатоцільових винищувачів-бомбардувальників п’ятого покоління F-35 на суму не більш ніж 6,5 млрд американських доларів. Державний департамент поінформував про це формально Конгрес, який мусить підтримати можливий продаж, передає “Польське радіо”.

Уряд США повідомив, що 10 вересня до Конгресу була внесена формальна нота про схвалення продажу Польщі 32 літаків F-35. Контракт має теж передбачати постачання запасних і ремонтних деталей, навчання персоналу, надання навчального обладнання, інженерських, логістичних і кадрових послуг уряду США, а також технічної та програмної підтримки.

У повідомленні Державного департаменту США наголошено, що продаж винищувачів F-35 гарантує Польщі надійні можливості чинити опір потенційній агресії та гарантуватиме сумісність із силами США. Підкреслено, що Польща є ключовим партнером Сполучених Штатів у регіоні.

Американська адміністрація поінформувала також, що продаж цих літаків (Польщі) підтримає закордонну політику і національну безпеку Сполучених Штатів завдяки “поліпшенню безпеки союзника з НАТО, який є важливою силою для політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”. Державний департамент поінформував, що цей продаж відповідає американським ініціативам, що мають гарантувати ключовим союзникам у регіоні сучасні системи посилення безпеки.

Водночас представник Департаменту США на умовах анонімності підкреслив, що можливий продаж Польщі, “ключовому союзникові у НАТО”, сучасних бойових літаків F-35A Lightning II, збільшить її оборонний потенціал і можливості взаємодії із союзниками з НАТО, а також, як ствердив, “зменшить залежність Польщі” від пострадянської та застарілої техніки. 

Можливість продажу Польщі за 6,5 млрд доларів 32 винищувачів п’ятого покоління F-35 Держдепом США підтвердив міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак.

“Рішення Департаменту США про схвалення продажу Польщі 32 найсучасніших літаків F-35 означає, що ми ближче до виконання цього контракту. Це найважливіший контракт в історії Збройних сил Польщі, це введення польських військово-повітряних сил у нову еру. Це створення можливостей для повітряних сил, яких вони ще не мали”, – наголосив Блащак. 

Ціна одного винищувача F-35 складає нині (без озброєння і технічної підтримки) приблизно 89,2 млн американських доларів. Маріуш Блащак звернув увагу, що, як і у випадку придбання протиповітряних комплексів Patriot, представлена ціна за літаки F-35 є максимальною ціною і нині тривають перемовини про вартість контракту. 

“Ціна, представлена Державним департаментом, є максимальною ціною. Торік, коли ми купували систему Patriot, максимальна ціна була 10,5 млрд доларів. Під час перемовин ми досягли ціни менш ніж 5 млрд доларів”, – зазначив міністр оборони. 

Маріуш Блащак додав, що придбання літаків є необхідним, аби гарантувати безпеку Польщі та безпеку в регіоні, зокрема на східному фланзі НАТО.

Отже, контракт реалізує американський концерн Lockheed Martin. Якщо Конгрес не буде проти майбутнього продажу, обидві сторони домовлятимуться про ціну, що може бути нижчою, ніж приблизна сума у 6,5 млрд американських доларів.

Нагадаємо, минулого тижня керівник програми F-35 і віцепрезидент концерну Lockheed Martin Ґреґ Ульмер сказав, що перші чотири екземпляри F-35 Польща може отримати в 2024 році, а літаки для усієї першої ескадри у країну прибудуть до 2026 року.

Related Posts