Новини Міжмор'я Позиція Польща Про Україну

Аґнєшка Голланд: Ми дуже мало говоримо про злочини комунізму

Стрічка “Громадянин Джонс” Аґнєшки Голланд про великий злочин комунізму – Голодомор в Україні – відкрив 44 Фестиваль польських художніх фільмів у Ґдині

Показом стрічки “Громадянин Джонс” (пол. “Obywatel Jones”) Аґнєшки Голланд про журналіста, який у 1930 роках розкрив світові таємницю Голодомору в Україні, розпочався у понеділок 44 Фестиваль польських художніх фільмів у Ґдині. “Мужність дорога, але надзвичайно важлива. Мужніми повинні бути не тільки журналісти, але також кінорежисери”, – сказала відома польська режисерка, передає “Польське радіо”.

Прем’єра найновішого фільму Аґнєшки Голланд “Громадянин Джонс” відбулася у лютому під час Міжнародного кінофестивалю у Берліні. Це історія про молодого валлійського журналіста Гарета Джонса (якого грає Джеймс Нортон), який у 30 роках 20 століття намагається показати світу правду про один із найбільших злочинів, у якому винен Сталін – Великий голод в Україні.

Аґнєшка Голланд сказала журналістам, що зняла цей фільм, аби нагадати про трагедію мільйонів жертв злочинної системи, якою був комунізм.

Як звернула увагу польська режисерка, “Громадянин Джонс”- це історичний фільм, але запитання, що він ставить, “постійно або знову актуальні”.

“Чим є журналістика: Чим є правда? Чим є fake news і для чого їх використовують? Чим є корупція ЗМІ і до чого призводить боягузтво урядів? До чого призводить байдужість суспільств? Якою є ціна мужності у важкі часи і чи журналісту не потрібно бути мужнім? Я думаю, що бувають випадки, коли мужність, хоча й дорога, але надзвичайно важлива. Я думаю, що мужніми повинні бути не тільки журналісти, але також кінорежисери”, – наголосила вона.

Голланд додала, що фільм “розповідає також про один із найбільших комуністичних злочинів – про Голодомор, Великий голод, ініційований та спровокований Сталіним”.

“Я думаю, що ми дуже мало говоримо про жертв великих злочинів комунізму та великих злочинів інших тоталітарних систем. Це не просто попередження, нагадування. Це пробуджує у нас емпатію та уяву. Я думаю, що всі жертви заслуговують на те, щоб їх пам’ятали і розуміли те, до чого призводить ненависть”, – підкреслила польська режисерка.

Фільм Аґнєшка Голланд показує, як Гарет Джонс стає наочним свідком трагедії Голодомору в Україні, яку після повернення до Лондона він висвітлює. Публікацію замовчують, а її справжність ставлять під сумнів західні журналісти, які залишаються під тиском Кремля.

“Громадянин Джонс” – це одна із 19 польських кінострічок цьогорічного Головного конкурсу 44 Фестивалю польських художніх фільмів у Ґдині, що боротимуться за найважливіші нагороди – “Золотих” і “Срібних левів”. Фестиваль триватиме до суботи, 21 вересня.

Related Posts