Новини Міжмор'я Позиція Польща Про Україну

Олег Сенцов: Більше, ніж Польща, мене підтримувала тільки Україна

Польська кіноакадемія вручила у Варшаві українському режисеру та ексбранцю Путіна Олегу Сенцову нагороду “Спеціального Орла”

У вівторок, 22 жовтня, Польська кіноакадемія вшанувала українського режисера та одного із бранців Путіна Олега Сенцова “Спеціальним Орлом” за “мужність та незламність”. Свобода є найбільшою цінністю на землі, але ніхто її не дає задарма. Людина мусить бути готовою заплатить будь-яку ціну за свободу, – сказав український режисер, отримуючи нагороду, передає “Польське радіо”.

Один з українських експолітв’язнів подякував у Варшаві всім, хто вимагав його звільнення і закликав до дій задля звільнення інших політв’язнів у Росії. Український режисер був спеціальним гостем у столиці Польщі 4-го кінофестивалю “UKRAЇNA!”.

“Більше, ніж Польща, підтримувала мене тільки Україна. Завдяки Вам я потрапив додому”, – сказав звільнений у вересні з російської в’язниці, де провів п’ять років, Олег Сенцов на зустрічі у варшавському кінотеатрі “Муранув”.

Український режисер нагадав, що у російських в’язницях перебуває ще приблизно 100 політв’язнів, більшість кримських татар. Він нагадав також про приблизно 200 осіб, полонених на Донбасі, про долю яких відомо мало.

Після п’яти років у тюрмі Сенцов хоче завершити фільм “Носоріг”, роботу над яким перервав його незаконний арешт. “Ця тема для мене є надалі важливою, я не змінив сценарію. Фільм буде про божевільні 1990 роки, кримінальні драми, мафії, але у центрі – людина. (…). Усе починаємо з нуля. Я маю надію, що наступного року, восени, почнуться зйомки. До ув’язнення я написав ще один сценарій, у в’язниці – три. Всього я маю реалізувати п’ять сценаріїв. Мій план простий: п’ять фільмів за п’ять років”, – сказав Сенцов.

“У тюрмі у тебе немає нічого, але ти маєш час, аби писати”, – сказав Сенцов, який написав там також два романи та щоденник своєї голодівки. Режисерові вдалося розповісти, попри заборону, тюремну дійсність, оскільки він намагався робити свій почерк повністю нерозбірливим для інших.

Анджей Вайда та Кшиштоф Кєсльовський – це улюблені польські режисери Сенцова, у свою чергу, “Тіні забутих предків” – це найліпший для нього український фільм, хоча й знятий грузинським режисером Сергієм Параджановим.

Олег Сенцов повідомив, що має намір створити теж свою громадську організацію, яка буде нагадувати про необхідність звільнення українських в’язнів з російських в’язниць.

“Сьогодні мені приємно на душі. Наша любов до тебе – це подарунок, але і зобов’язання. Ми завдячуємо тобі більшим – Олег зробив з європейських режисерів родину. Я маю надію, що ми будемо послідовно відстоювати свободу тих, хто її втратив”, – сказала під час церемонії вручення нагороди відома польська режисерка Аґнєшка Голланд.

Посол України Андрій Дещиця зазначив, що “без щоденного нагадування про потребу звільнення Олега та інших в’язнів, цього би не сталося”. “Ми здійснювали дипломатичні заходи, але без постійного тиску митців, це було би неможливо”, – сказав він. “Для нас Олег є символом боротьби та перемоги”, – додав він.

Присутня на зустрічі депутатка Сейму Малґожата Кідава-Блонська наголосила, що “свобода – це свята річ, а для митців вона має ще більше значення”. “Для них втрата свободи є особливо болісною”, – сказала вона. “Із драми Олега, його ув’язнення, виникла солідарність людей культури по всій Європі. Завдяки діяльності Польської кіноакадемії вдалося ухвалити резолюцію Сейму Польщі з вимогою звільнити Олега”, – нагадала Кідава-Блонська.

“Кожна людина має свою долю і уникнути її неможливо. Я маю одного ворога на Землі. Він називається Путін. Він напав на нашу землю, вбив 13 тисяч людей. Але я не відчуваю ненависті до нього”, – сказав Сенцов.

“Після російської революції казали, що революцію задумують мрійники, втілюють у життя фанатики, а її плодами користуються пройдисвіти. Нині ми робимо все, аби не скористалися її плодами пройдисвіти”, – сказав Сенцов, прокоментувавши сиутацію в Україні, яку застав після звільнення. “В Україні багато проблем, але наше найбільше багатство – те, що маємо найкраще – це люди. Я глибоко у це вірю, і це наповнює мене оптимізмом”, – сказав український режисер.

Олег Сенцов написав у тюрмі збірку оповідань про людей, яких там зустрів. “Чим довше сидиш у тюрмі, тим більш байдужим стаєш до трагедії інших людей. Я просочився людськими стражданнями, як курець нікотином”, – додав він.

Польська кіноакадемія від самого затримання Олега Сенцова окупаційною російською владою постійно докладала зусиль для звільнення українського режисера, організовуючи численні акції підтримки, збирання коштів на потреби його родини та щорічну акцію солідарності під час церемонії вручення Польських кінонагород “Орли”.

Зазначимо, що за годину до вручення йому нагороди у кінотеатрі “Муранув” Олег Сенцов провів також публічну зустріч із поляками та українцями, котрі живуть у Варшаві. Матеріал про це вийде згодом у нашому ефірі. 

Related Posts