Новини Міжмор'я Про Україну

Закінчився процес ексактивістів «Фаланги», обвинувачених у теракті в Україні

Прокурор підкреслив, що цей напад був частиною зусиль Росії проти України. Метою було внутрішнє послаблення України і дестабілізація ситуації у цій країні

Це був терористичний акт, що мав дестабілізувати ситуацію в Україні. Про це у понеділок у краківському суді заявив прокурор Маріуш Садло. Для Міхала Прокоповича, що пов’язаний із неонацистською «Фалангою» (пол. «Falanga»), організатора підпалу Угорського культурного центру в Ужгороді, прокурор вимагав 4,5 років ув’язнення, передає Польське радіо.

Спільно з Міхалом Прокоповичем перед судом постали також безпосередні виконавці замовлення: Адріан Марґлєвський і Томаш Шимковяк. Обидва вони пов’язані з парамілітарною організацією «Стрілець» (пол. «Strzelec»). На той час Міхал Прокопович був координатором структур праворадикальної «Фаланги» в Малопольщі.

Угорський культурний центр в Ужгороді підпалили в лютому 2018 року. Поляки використали для підпалу пляшку з бензином. Підпалити будинок їм не вдалося, вони лише пошкодили частину фасаду. Завдяки запису з відеомоніторингу вдалося швидко ідентифікувати зловмисників. Згодом виявилося, що обох поляків завербував Міхал Прокопович, член прокремлівської партії «Зміна» (пол. «Zmiana»), лідера якої, Матеуша Піскорського, польські спецслужби обвинуватили у шпигунстві на російську та китайську розвідки. Саме Прокопович дав їм телефони і гроші (за проведення операції вони отримали по дві тисячі злотих).

Міхал Прокопович сказав, що він сам не придумав цієї ідеї. Підпал замовив німецький журналіст Мануель Оксенрайтер, тоді співпрацівник депутата Бундестагу Маркуса Фронмаєра з ультраправої партії Альтернатива для Німеччини (AfD), що відома своїми проросійськими симпатіями.

«Намагаючись здійснити підпал, обвинувачені хотіли поглибити конфлікт між українцями та угорською меншиною. Потрібно було представити українців тими, хто переслідує угорську меншину, а Україну державою, що не здатна гарантувати їм захист», – наголосив прокурор Маріуш Садло.

Він підкреслив, що цей напад був частиною зусиль Росії, спрямованих проти України. Метою було внутрішнє послаблення України і дестабілізація ситуації в цій країні. Ці дії не були в інтересах Польщі. Це надавало злочину терористичного характеру, – наголосив прокурор. Метою їхніх дій було розпалення угорсько-українського конфлікту, – підкреслив Маріуш Садло.

Прокурор звинуватив поляків у розпалюванні мови ненависті на тлі національної приналежності та спричиненні загрози багатьом людям.

Міхалу Прокоповичу прокурор просив 4,5 року ув’язнення, Томашу Шимковяку — 1,5 року, Адріану Марґлєвському — 11 місяців умовно з випробувальним терміном на 4 роки ( під час слідства він погодився на співпрацю, вказав інших обвинувачених та розповів про перебіг подій).

Вирок винесуть за два тижні.

Related Posts