13 квітня у Польщі відзначають День пам’яті жертв Катинського злочину
77 років тому німці повідомили про виявлення на території Росії масових могил офіцерів польської армії, вбитих НКВС у 1940 році
77 років тому Німеччина в ефірі Радіо Берлін оголосила про виявлення масових могил польських офіцерів у Радянській Росії. У вбивствах військовополонених гітлерівці звинуватили росіян. Радянський режим заперечував, стверджючи, що за стратами поляків стоять німці., передає Польське радіо.
Вбивство сталося навесні 1940 року. Пострілом в потилицю совєти вбили майже 22 тисячі польських військовополонених, узятих у полон після 17 вересня 1939 року. Перші повідомлення про масові могили поблизу Катині з’явилися вже восени 1941 року, коли німецька армія ввійшла на цю територію.
Могили мали виявити польські примусові робітники, зайняті в організації «Тодта», військово-будівельній німецькій організації, що будувала військові об’єкти. Взимку 1943 року про могили мали довідатися й самі німці, – вказує історик Шимон Нєдзєля.
Питання Катині швидко стало міжнародною справою. Йосип Сталін використовував її для гри проти польського уряду в Лондоні. «Для Сталіна це було чудовим приводом розірвати відносини з урядом Сікорського», – нагадує історик. Радянці навіть організували спеціальну комісію, так звану комісію Нікалая Бурденка, яка заявила, що вбивство в 1941 році скоїли німці.
До кінця Другої світової війни «Катинська справа» не відігравала значної ролі. Її значення в міжнародних відносинах почало зростати з початком холодної війни між США та СРСР.
СРСР зізнався у злочині лише наприкінці 1990-х, коли Міхаїл Ґорбачов заявив, що Катинський розстріл є злочином сталінізму.
«Прорив був у тому, що зробив Борис Єльцин у 1992 році, який надав нам копії найважливіших документів, що стосуються справи Катині», – наголошує доктор Шимон Нєдзєля.
Серед переданих польській стороні документів була копія записки із наказом про розстріл поляків, підписана найважливішими політиками СРСР, в тому числі Йосипом Сталіном.
У 1993 році у Варшаві під час офіційного візиту до Польщі президент Росії Борис Єльцин перепросив за Катинський злочин.