Новини Міжмор'я Позиція Польща

Яцек Чапутович: Вибори в Білорусі показали свідомість і активність її громадян

У Варшаві закликають міжнародне співтовариство не допустити ескалації насильства у Білорусі, перевдає Польське радіо.

іністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович заявив, що у польському посольстві у Мінську відбувається зустріч дипломатів держав Європейського Союзу. Очільник польської дипломатії вважає, що вибори в Білорусі показали свідомість та активність її громадян, які хочуть мати «реальний вплив на формування майбутнього власної держави». Він теж сказав, що перебіг виборчої кампанії, день голосування та нічні події у Білорусі суперечать міжнародним стандартам. Учора, після оголошення даних національного екзитполу, у Мінську та інших містах Білорусі почалися протести і жорсткі сутички із силовими органами.

Яцек Чапутович поінформував, що він перебуває у контакті з польським послом у Мінську Артуром Міхальським:

«У дипломатичному представництві (Польщі – ред.) відбувається зустріч послів країн Євросоюзу. Загальна оцінка така, що білоруське суспільство розчароване перебігом подій після виборів. Ми хочемо досягти певного консенсусу з цього питання і будемо співпрацювати з іншими державами».

Міністр Яцек Чапутович наголосив, що інформація ЗМІ з Білорусі є тривожною і існує загроза ескалації, якій, як він зазначив, міжнародне співтовариство має протидіяти:

Голова МЗС підкреслив, що Польща «незмінно зацікавлена» співпрацею та збереженням добрих відносин з Білоруссю. Він теж додав, що протягом останніх п’яти років – відколи Євросоюз відмовився від більшості санкцій щодо Білорусі – Польща була, як оцінив міністр, «адвокатом» зближення держави з Європейським Союзом і хоче надалі ним бути.

Раніше Польща попросила скликати позачерговий саміт Європейської ради щодо ситуації у Білорусі. Віцеміністр закордонних справ Павел Яблонський сказав, що Євросоюз мусить у цій справі говорити одним голосом. Він наголосив, що слід запобігти ескалації насильства:

«Це – криза біля наших кордонів, кордонів Європейського Союзу. ЄС є глобальним суб’єктом, має бути лідером у глобальних сучасних викликах і повинен відповідати також на такі загрози, що відбуваються безпосередньо у наших сусідів. Це попросив прем’єр і ми закликатимемо до того, аби міжнародне співтовариство дуже однозначно і рішуче відреагувало».

Віцеміністр Павел Яблонський також наголосив, що білоруси мають право на чесні вибори:

«Білоруський народ дуже однозначно сказав, що хоче певних змін, хоче, аби виборчий процес був прозорим, відповідав принципам демократії, правам людини, верховенству права. Білоруський народ дуже чітко висловив це. Ми вважаємо, що білоруський народ заслуговує на те, аби його голос почули».

Раніше МЗС Польщі висловило «глибоку стурбованість» жорстоким придушенням післявиборчих демонстрацій у Білорусі і закликало білоруську владу дотримуватися основних прав людини.

За даними білоруської влади, на виборах у Білорусі переміг чинний президент Аляксандр Лукашенка. Опозиція заявляє про масові фальсифікації та порушення на виборах. 

Related Posts