Аналітика Експертна думка Інші Новини Міжмор'я Польща

Віцеміністр: Якщо залишимо білорусів самих, то віддамо їх на поталу Путіну

Павел Яблонський з МЗС Польщі вважає, що якщо ЄС обмежиться тільки санкціями і критикою, то це «ще більше підштовхне Білорусь в орбіту Росії»

«Якщо ми залишимо білорусів самих на себе, то віддамо їх на поталу президента Росії Владіміра Путіна», – вважає віцеміністр закордонних справ Польщі Павел Яблонський.

На його думку, білоруси повинні знати, що опрацьоване ними порозуміння дасть шанс на розвиток їхньої держави також у співпраці з Європейським Союзом, передає Польське радіо.

Сьогодні у Брюсселі проходить присвячена ситуації у Білорусі надзвичайна відеоконференція очільників урядів і держав Євросоюзу. Кандидатка у президенти Білорусі Святлана Ціханоуська в опублікованому перед зустріччю відеоролику закликала Європейську раду не визнавати сфальсифікованих результатів виборів у Білорусі.

«Ми будемо цього прагнути теж сьогодні. Прем’єр Матеуш Моравєцький однозначно заявив, що мають відбутися нові, прозорі вибори. Так, аби забезпечити білорусам, білоруському народу, можливість висловлення і вирішування майбутнього своєї країни», – сказав він.

«Ми будемо сьогодні сподіватися, що Європейська рада саме з таким висновком цей надзвичайний саміт закінчить, що це не буде єдине питання, щодо якого Європейська рада висловиться», – зазначив він.

Як підкреслив Яблонський, не можна обмежуватися виключно до засудження насильства, до критики влади в Білорусі і до заклику до нових виборів. «Це, звісно, все дуже потрібне, бо треба однозначно заявити, висловитися, але якщо ми обмежимося санкціями, якщо обмежимося критикою і визнаємо, що ЄС вирішив це питання (…), то це буде найгірший сценарій», – вважає він.

За словами віцеміністра закордонних справ Польщі, така позиція «тільки ще більше підштовхне Білорусь в орбіту Росії».

Він переконаний, що ЄС мусить представити щонайменше «контури» альтернативи, що може чекати білорусів, якщо там відбудеться діалог та порозуміння.

«Цією альтернативою мусить бути можливість співпраці Білорусі, якщо так вирішать самі білоруси, також з державами ЄС, передусім економічної співпраці», – сказав Яблонський.

Він наголосив на економічній залежності Білорусі від Росії і на політичному використанні цієї ситуації російською владою. Роллю Польщі та ЄС, як вказав він, має бути представлення такої альтернативної економічної співпраці, що дасть білорусам можливість розвитку.

«Якщо ми залишимо білорусів самих собі, то віддамо їх на поталу Владіміра Путіна», – переконаний він. «Ми хочемо, аби у Білорусі почався діалог та порозуміння. Порозуміння, зміст якого складуть самі білоруси. Ми не будемо нав’язувати Білорусі, які політичні розв’язання мають бути там введені, бо це суверенне рішення кожної держави. Натомість ми закликаємо до того, аби це рішення прийняли згідно із волею білоруського народу», – підкреслив Павел Яблонський.

Якщо таке рішення буде опрацьоване мирно, то тоді, за словам віцеміністра, ЄС повинен сказати: «ми готові до діалогу і подальшої співпраці».

Related Posts