Новини Міжмор'я Польща

192 роки тому спалахнуло Листопадове повстання

Під час повстання між польськими та російськими військами відбулося багато боїв. У найбільшій та найкривавішій битві під Ґроховом загинуло близько семи тисяч польських і майже дев’ять з половиною тисяч російських військових. Тоді польській армії вдалося на багато тижнів зупинити наступ російської армії на Варшаву, передпє Польське радіо.

192 роки тому, в ніч з 29 на 30 листопада 1830 року, спалахнуло Листопадове повстання – незалежницьке повстання, метою якого було визволення Королівства Польського з-під влади російського загарбника. Водночас це була найбільша військова операція в історії польських визвольних боїв 19-го століття. Упродовж майже 11 місяців близько 150 тисяч людей воювали проти найбільшої військової держави Європи. Після багатьох початкових успіхів повстання, однак, закінчилося військовою поразкою. Її наслідком була еміграція польського народу, відома як Велика еміграція, а також обмеження автономії Королівства Польського.

Під час повстання між польськими та російськими військами відбулося багато битв. У найбільшому і найкривавішому бою, під Ольшинкою Ґроховською в лютому 1831 року (Битва під Ґроховом, – ред.), загинуло близько семи тисяч польських і майже дев’ять з половиною тисяч російських військових. Тоді польській армії вдалося на багато тижнів зупинити наступ російської армії на Варшаву.

Як сказав у 2021 році, у 191-ту річницю Листопадового повстання, керівник Управління у справах ветеранів і жертв репресій Польщі Ян Юзеф Каспшик, неможливо зрозуміти сучасну історію Польщі без пам’яті про Листопадове повстання:

«З цього повстання черпали силу, міць та послання наступні борці за волю в 19-му та 20-му століттях. Недаремно в міжвоєнний період річниця вибуху Листопадового повстання стала священною. І так є донині. Ми віддаємо шану тим, хто тоді воював, пам’ятаючи про них, пам’ятаючи про те, що незалежність була найважливішою для того покоління та є найважливішою для нинішнього».

Листопадове повстання тривало майже 11 місяців і зазнало поразки 21 жовтня 1831 року. Це було зумовлено військовою перевагою Росії, недостатньою підтримкою селян і негативним ставленням повстанської влади до надання виборчих прав і ліквідації кріпацтва на селі.

Польська держава, стерта з мапи Європи внаслідок поділів, відновила свою незалежність лише після закінчення Першої світової війни — 11 листопада 1918 року. У результаті розпалися три європейські держави, зокрема Російська імперія, яка раніше розділила Польщу.

Related Posts