Візит Давіташвілі до США: «Грузинська мрія» намагається вбудуватись у риторику Трампа

На тлі політичної кризи, що поглиблюється в Грузії, перший віце-прем’єр, голова Мінекономіки країни Леван Давіташвілі провів низку зустрічей з представниками адміністрації США у Вашингтоні.
Для «Грузинської мрії», пише NGnewsgeorgia, вони стали першими публічними контактами з Білим домом після повернення президентом США Дональда Трампа. Судячи з повідомлень прес-служби Мінекономіки Грузії, візит покликаний продемонструвати політичну синхронність із Тбілісі з Вашингтоном та бажання посилення торговельно-економічного співробітництва.
Повідомляється, що під час переговорів із помічником міністра торгівлі США з глобальних ринків Ашоком Пінто сторони обговорили питання торговельно-економічної взаємодії, зокрема ініціативи щодо розширення співробітництва у двосторонньому та регіональному форматах.
За словами Давіташвілі, Грузія представляється США не лише як ринок збуту, а й як логістичний та торговельний хаб для поширення американської продукції на ринки Центральної Азії та Південного Кавказу. «Ми говорили про нові ініціативи та рамковий меморандум, який сприятиме більш активному залученню приватного сектору. Вже цього року плануються візити представників грузинського бізнесу до США та торгової місії американської сторони до Грузії», – зазначив Давіташвілі.
Також вони торкнулися тем співпраці у сферах транспорту, логістики, енергетики, інновацій та стартапів.
До цього віце-прем’єр зустрівся із заступником помічника державного секретаря США Джошуа Хаком. За її підсумками Давіташвілі зробив висновок, що з новою американською адміністрацією їхні погляди з ключових питань повністю збігаються. «Ця ідейна та політична близькість дозволить сформувати порядок перспективного співробітництва», — підкреслив він.
Особливу увагу під час переговорів було приділено макроекономічній стійкості Грузії, реформам, участі США у міжнародних фінансових інститутах, а також питанням дотримання режиму санкцій.
Також представники уряду Грузії у США зустрілися з представниками Міжнародного валютного фонду та Світового банку.
Разом із Давіташвілі до США вирушили міністр фінансів Лаша Хуцішвілі та президент Національного банку Натія Турнава. Очевидно, їх не торкнулися санкції, запроваджені за президентства Джо Байдена проти десятків грузинських чиновників, які звинувачуються в антидемократичних діях. Також у листопаді 2024 року США заявили про зупинення стратегічного партнерства з Грузією.
«Грузинська мрія» очікувала, що за Трампа відносини Тбілісі та Вашингтона вдасться перезавантажити. Досі жодних змін не спостерігалося – США зберігають санкції щодо всіх грузинських громадян, включаючи мільярдера-засновника ГМ Бідзіна Іванішвілі.
Більше того, Трамп встановив мито у розмірі 10% на імпорт із Грузії. Тарифи запровадили і ще для 180 держав. Пізніше Трамп говорив, що країни «цілують його в зад», бажаючи знизити розмір мит.