У Варшаві відбулася зустріч Анджея Дуди із генеральним секретарем НАТО
Єнс Столтенберґ наголосив, що за останні 20 років Польща постійно показувала сильне зобов’язання щодо НАТО
«Ми реалізуємо наші союзницькі зобов’язання; візит до Польщі генерального секретаря НАТО твердо наголошує на факті членства Польщі в Альянсі», – заявив у четвер, 7 березня, президент Польщі Анджей Дуда. Очільник НАТО Єнс Столтенберґ зауважив, що протягом 20 років Польща демонструвала свої сильні зобов’язання в інтересах НАТО, передає Польське радіо.
Єнс Столтенберґ перебуває з офіційним візитом у Варшаві у зв’язку із 20-річчям вступу Польщі до НАТО. У четвер пополудні він зустрівся у Бельведерському палаці з президентом Анджеєм Дудою.
Після зустрічі Дуда та Столтенберґ заявили, що спілкувалися, зокрема, про нинішні загрози для безпеки та про те, «чого можна сподіватися з російського боку». Генеральний секретар НАТО підкреслив, що «Росія порушує ракетний договір INF (Договір про повну ліквідацію ракет середньої та малої дальності)».
«Договір INF є основою європейської безпеки десятиліттями. Нині ми бачимо, що Росія розгортає нові ракети SSC-8; це мобільні ракети, що важко виявити, і що можуть нести ядерні заряди – вони здатні вразити європейські міста, а час попередження є дуже коротким», – сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ.
«Ми закликаємо Росію дотримуватися договору INF, поважати цей фундаментальний договір. Ми мусимо також бути готовими і почати планувати світ без договору INF, з більшою кількість російських ракет», – додав він. Столтенберґ заявив теж, що відповідь НАТО на дії Росії буде узгодженою та пропорційною. «Ми не маємо намірів розгортати нові ядерні ракети в Європі», – додав він.
Президент Польщі Анджей Дуда наголосив, що візит до Польщі Столтенберґа «твердо наголошує» на факті членства Польщі в Північноатлантичному альянсі. Президент поінформував, що під час зустрічі він спілкувався із Столтенберґом, зокрема, про ситуацію у Чорному морі і про те, які дії НАТО може здійснити у цьому районі. Він додав, що розмовляв теж про ситуацію у Сирії і на Близькому Сході, про ситуацію у регіоні Балтійського моря і про те, «чого маємо сподіватися з російського боку». Президент поінформував, що порушено також тему співпраці з партнерами НАТО, зокрема, у районі Чорного моря, з Грузією, Молдовою, а також підтримки України «у тій важкій ситуації, у якій вона опинилася».
Дуда запевнив генерального секретаря НАТО, що Польща реалізує свої союзницькі зобов’язання і, зокрема, збільшує присутність польських солдатів в Афганістані з 350 до 400. Президент додав, що Польща реалізує теж свої зобов’язання щодо витрат на оборону. Він нагадав про закон, що зобов’язує Польщу збільшити видатки на оборону до 2,5% ВВП до 2030 року.
Столтенберґ підкреслив, що протягом останніх 20 років Польща постійно демонструвала свої сильні зобов’язання для трансатлантичних зв’язків та Північноатлантичного договору. Говорячи про внесок Польщі у діяльність НАТО, Столтенберґ нагадав, зокрема, про участь польських солдатів у місіях Альянсу, зокрема про службу в Афганістані, боротьбу з тероризмом, проведення навчальної місії в Іраку та присутність польських солдатів у Косово.
Генеральний секретар НАТО додав, що Польща є прикладом, призначаючи 2% ВВП на оборону. Він зауважив, що «польські інвестиції в оборону допомагають також поліпшити справедливий розподіл навантажень в НАТО».
Польща, Чехія та Угорщини вступили в НАТО, як перші країни колишнього східного блоку, 12 березня 1999 року.