Новини Міжмор'я Польща

У Польщі вшановують жертв радянської агресії 1939 року

У Варшаві Анджей Дуда поклав вінки до меморіальної дошки Безіменним солдатам Польської підпільної держави та до будівель колишніх радянських репресивних органів

У 80 роковини радянської агресії на Польщу 17 вересня президент Анджей Дуда поклав у Варшаві вінок до будинку колишнього Радянського військового трибуналу, прокуратури та НКВС. Польський лідер поклав теж вінок до меморіальної дошки, присвяченій Безіменним солдатам Польської підпільної держави, убитих НКВС у 1944-1945 роках, передає “Польське радіо”.

«Вірю, що те, що сталося того вересня 1939 року ніколи у нашій історії більше не повториться, що ми будемо розвивати безпечну, сильну державу», – наголосив президент Польщі Анджей Дуда.

«Та трагічна подія доповнила той процес, що почався 1 вересня 1939 року. 80 років тому був вчинений так званий четвертий поділ Польщі. Гітлерівська Німеччина на підставі таємного протоколу до Пакту Молотова-Ріббентропа спільно із радянською Росією напала на Польщу і Польща була розірвана цими двома тоталітарними державами. Сотні тисяч, мільйони поляків постраждали, були вбиті, вивезені совєтам углиб Росії, на Сибір», – сказав Дуда журналістам після покладання вінків.

Він нагадав, що одним із наслідків атаки 17 вересня 1939 року було вбивство понад 20 тисяч польських офіцерів у Катині. «Це трагічні дати у нашій історії, але це теж такі дати, про які ми не тільки пам’ятаємо, але передусім повинні пам’яти протягом усіх наступних поколінь та робити з цього висновки, шукаючи союзників», – додав польський президент.

«Так, як Польща була розірвана загарбниками того 17 вересня вже остаточно, так де-факто ми повернули повну свободу в 1993 році, коли останній радянський солдат виїхав з Польщі», – сказав він. «Шукаймо собі таких союзників, котрі є серйозними, відповідальними, котрі нам сприяють і котрі гідні довіри. Я маю надію, що таких союзників ми сьогодні маємо. Ми нині є членом Північноатлантичного альянсу, ми є членом Європейського Союзу, і я вірю, що те, що сталося того вересня 1939 року, більше ніколи у нашій історії не повториться, і що ми будемо розвивати безпечну, сильну державу», – заявив Анджей Дуда.

Раніше міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак підкреслив, що радянська агресія 17 вересня 1939 року була початком вбивств польських солдатів. Він також нагадав про жертв Катинського злочину.

Міністр Блащак зазначив, що ті, хто потрапив до таборів у Козєльську, Старобільську та Осташкові за службу Польщі заплатили найвищу ціну. Міністр оборони додав, що сучасні солдати Війська польського пишаються героями 1939 року і ніколи про них не забудуть.

«Сьогодні, у роковини того несподіваного та незаконного нападу, що не тільки зламав польський пір, але, як наслідок, призвів до загибелі офіцерської еліти Війська польського, віддаємо данину та вшановуємо усіх, хто багато років був знехтуваний та забутий», – сказав Маріуш Блащак. Він підкреслив, що потрібно дякувати героям тих днів, що показали те, як потрібно поводитися у моменти найбільшого випробовування.

17 вересня 1939 року на східні терени Республіки Польща (сьогодні – західнобілоруські та західноукраїнські землі – ред.) вдерлася Червона армія. Так вона виконала постанови таємного протоколу Пакту Молотова-Ріббентропа, у якому Німеччина та СРСР поділили між собою сфери впливів, і, як наслідок, здійснили так званий четвертий поділ Польщі.

Related Posts