Новини Міжмор'я Польща

38 років тому комуністична влада ввела у Польщі воєнний стан

Комуністи, вводячи воєнний стан, сподівалися придушити дух свободи поляків та зупинити демократичні процеси, що розпочалися у країні; проте результат був зворотнім

38 років тому, у ніч з 12 на 13 грудня 1981 року, комуністична влада ввела у Польщі воєнний стан. Його ціллю була ліквідація громадянських протестів та припинення демократичних процесів, розпочатих у серпні 1980 року. Вони загрожували комуністичній системі та збереженню лідерства з боку керівної Польської об’єднаної робітничої партії (PZPR), передає Польське радіо.

Голова Управління у справах ветеранів та репресованих Ян Юзеф Каспшик вважає, що це був один з найбільших злочинів комуністів проти польського народу. Мірою того злочину є болісні та трагічні дії комуністів на чолі з Войцєхом Ярузельським, котрі намагалися задушити рух та свободу поляків, убити дух народу, який піднявся за незалежність з серпня 1980 року.

Каспшик нагадав, що введення воєнного стану було доказом безсилля комуністів. «Комунізм вмирав і комуністи про це дуже добре знали. Це була безсильна остання спроба врятувати комуністичну владу», – сказав голова Управління у справах ветеранів. Каспшик також зауважив, що будь-які розбіжності чи воєнний стан врятували поляків від радянської інтервенції. «Нещодавно померлий Владімір Буковський опублікував документи, з яких видно, що саме Войцєх Ярузельський та його команда просила совєтів про вторгнення», – сказав Каспшик.

У свою чергу, член Ревізійного комітету Платформи європейської пам’яті та сумління Павел Укєльський нагадав, що під час воєнного стану сталося багато трагічних подій, унаслідок яких загинуло приблизно 100 людей. Від рук війська, функціонерів міліції та моторизованої підтримки громадянської міліції ЗОМО (ZOMO) загинули, зокрема, гірники у копальні «Вуєк», а потім також учасники демонстрацій.

Доктор Укєльський нагадав теж про великі репресії, що зачепили всіх, хто був проти комуністичного режиму. Він переконаний, що польська держава не повинна припиняти зусилля, аби були покарані усі відповідальні за злочини, скоєні в Польській Народній Республіці.

Відповідальні за введення воєнного стану, зокрема, Войцєх Ярузельський та Чеслав Кіщак уникнули кримінально відповідальності, попри те, що його ввели навіть з порушення законодавства ПНР. Також багато тих, хто вбивав та бив людей, досі уникають відповідальності.

Сьогодні по всій Польща пройдуть урочисті заходи, пов’язані з 38 роковинами введення воєнного стану. У Варшаві президент Анджей Дуда вручить державні нагороди, а ввечері по всій країні відбудеться також громадянську акцію «Запали світло свободи» – поляки запалять свічки та лампадки у вікнах, перед пам’ятниками та хрестами, згадуючи жертв комунізму у Польщі.

Related Posts