Аналітика Антиросійський фронт Грузія/Вірменія Експертна думка Новини Міжмор'я Польща Про Україну

Єнджей Стахура: Кіберпростір України став полігоном для росіян

Редактор сайту biznesalert.pl підкреслює, що росіяни говорять про міжнародну інтеграцію, і водночас їхні спецслужби дестабілізують функціонування сусідніх країн, передає Польське радіо.

Адаптація спецслужб до нової реальності, переповненої Інтернетом, кібератаками та коронавірусом стала для Росії пріоритетом, – наголошує редактор сайту biznesalert.pl Єнджей Стахура.

У 2020 році Служба зовнішньої розвідки Російської Федерації, (СЗР) відсвяткувала своє 100-річчя. Центр східних досліджень стверджує, що пандемія може привести до зміни курсу та вибору іншого шляху, – наголошує автор допису.

Експерти Вищої школи економіки, Ради зовнішньої та оборонної політики, Російського фонду миру та Комітету Думи з міжнародних відносин підготували доповідь, в якій стверджують, що коронавірус є символом смерті старого порядку. Серед небезпек вони згадують повернення суперництва між великими державами та зменшення ролі Росії у міжнародній політиці, – пише Стахура.

Як наголошує він, автори документа звертають увагу на три напрямки внутрішньої та зовнішньої політики.
По-перше, СРЗ повинна брати участь у захисті державного суверенітету та свободи вибору шляху розвитку. Росія мала б стати гарантом нового руху позаблокових держав. Друге завдання – підтримувати мир і стабільність у світі. На третьому місці російські експерти ставлять охорону навколишнього середовища перед новими кліматичними проблемами.

Уся концепція не дуже гарно виглядає у світлі останніх подій, – підкреслює редактор сайту. З 2015 року уряди та засоби масової інформації європейських країн повідомляють про низку російських кібератак в Україні. Ці події суперечать політиці «миру та глобальної стабільності».

За останні п’ять років Україна та її кіберпростір стали полігоном для російських гакерів. У жовтні 2020 року Велика Британія опублікувала перелік кібератак, здійснених в Україні, та виявила, що винуватцем цього є Головне розвідувальне управління Генерального штабу (ГРУ).

У 2015 році росіяни зупинили українську електромережу. За інформацією британського Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії (FCO), це призвело до шестигодинного відключення електроенергії по всій країні. Через рік подібний напад був здійснений у Києві, коли половина мешканців протягом години не мала доступу до електрики. У 2017 році гакери вивели з ладу Київське метро та Одеський аеропорт.

Третій пункт стратегії, представлений експертами, також не має нічого спільного з російською реальністю, – наголошує Стахура. Росія помірковано стурбована навколишнім середовищем, про що свідчать горезвісні розливи нафтопродуктів, наприклад, у Норильську, Находці та в Арктиці. А це лише найбільш «вражаючі» приклади. Екологічні катастрофи на російській землі – це щоденний хліб. 

План російських експертів був підготовлений наприкінці 2019 року. Водночас, у цей сам час Грузія зазнала кібератаки. Атака задокументована британцями, націлена була на гостинг-провайдерів, загальнодоступні грузинські сайти і урядові та судові сайти. Тож росіяни представляють модель політики, в якій вони говорять про міжнародну інтеграцію, і водночас їхні спецслужби дестабілізують функціонування сусідніх країн, – наголошує автор допису.

Related Posts