Балтія НАТО Новини Міжмор'я Польща Співробітництво

Міністр оборони Польщі: Історія особливо зачепила країни східного флангу НАТО

У Варшаві проходить дводенна зустріч міністрів оборони країн Бухарестської дев’ятки

У четвер, 4 квітня, міністри оборони держав так званої Бухарестської дев’ятки, тобто країн східного флангу НАТО, почали дводенну зустріч у Польщі. Це вже другий подібний захід у форматі держав B9 (Болгарії, Чехії, Естонії, Литви, Латвії, Румунії, Словаччини, Угорщини, Польщі), організований у Варшаві. Зустріч присвячена 70-річчю підписання Північноатлантичного договору, а також 20- і 15-річчю вступу країн східного флангу в НАТО, передає “Польське радіо”.

Нараду очільників оборонних відомств Бухарестської дев’ятки відкрив у варшавській Цитаделі вчора пополудні міністр національної оброни Польщі Маріуш Блащак. Вітаючи гостей, він нагадав, що країни східного флангу НАТО особливо зачепила історія у 20 столітті. За його словами, всі країни B9 пережили трагедії тоталітаризму, позбавлення свободи та можливості самостійно вирішувати. «Факт, що ми сьогодні зустрічаємося тут, у такому колі, показує, наскільки об’єднавчий вплив має спільний історичний досвід», – наголосив він.

Міністр, говорячи про сучасність, підкреслив, що від часу розширення Північноатлантичного альянсу на Польщу та інші країни Бухарестської дев’ятки НАТО стало іншою структурою. За словами Блащака, за роки присутності а Альянсі країни колишніх радянських впливів довели свою силу і показали, як серйозно вони ставляться до питання безпеки. Як приклад міністр навів, зокрема, військову співпрацю держав B9.

«Сімдесят років Північноатлантичного альянсу, 20 і 15 років нашого членства показують, наскільки важливою є співпраця. Спільні дії мають сенс. Єдність та політична і військова співпраці можуть захистити від загроз», – сказав міністр, говорячи про ювілеї створення НАТО, прийняття Польщі, Чехії та Угорщини в 1999 році і наступне розширення на сім держав, зокрема перші колишні радянські республіки. «За ці роки з нових членів Альянсу ми стали державами, без яких нині ніхто не може уявити собі Альянсу, саме ми творимо НАТО», – наголосив очільник польського оборонного відомства. Він теж підкреслив, що варшавська зустріч міністрів оборони під час саміту B9 показує солідарність та «взаємну силу» держав НАТО – «найбільшого у світі альянсу, який керується принципом один за всіх, всі за одного».

Під час відкриття зустрічі міністрів оборони Бухарестської дев’ятки було посаджено десять дерев-ясенів. Дев’ять символізує країни формату держав B9, а одне присвячене Сполученим Штатам. Дерева утворять алею НАТО у місці, де буде Музей Війська Польського.

Маріуш Блащак також нагадав, що саміт B9 почався на території Цитаделі, що, збудована російським загарбником, мала завдання «придушити Варшаву – нескорене місто». А тому протягом багатьох років вона була символом «поділів, гноблення і поневолення».

Сьогодні міністри оборони держав B9 зустрінуться у селі Геленув неподалік Варшави. Від ранку вони обговорюватимуть питання зміцнення східного флангу НАТО, а також спільні ініціативи в Європейському Союзі. Йдеться, зокрема, про проект PESCO (Постійне структурне співробітництво з питань безпеки та оборони), у який країни Бухарестської дев’ятки залучені майже два роки. Польща бере участь, серед іншого, у проекті безпілотних літальних апаратів.

Related Posts