Новини Міжмор'я Польща Про Україну Співробітництво

ІНП Польщі: Архівна співпраця з Україною розвивається добре

Завдяки співпраці ІНП Польщі з українськими архівами поляки отримали десятки тисяч оцифрованих документів про «польську операцію« НКВС

Архівна співпраця Польщі та України, зокрема оцифровування документів про так звану польську операцію НКВС, була у понеділок, 10 червня, у Варшаві темою зустрічі голови Інституту національної пам’яті Польщі Ярослава Шарека із українськими істориками з Вінниці. За словами Шарека, ця співпраця є доброю, передає “Польське радіо”.

«Архівна співпраця між Польщею та Україною розвивається добре. Завдяки угоді, що ІНП підписав понад рік тому з трьома державними архівами у Хмельницькому, Вінниці та Одесі, до Польщі потрапили десятки тисяч документів, що показують радянські репресії щодо польського населення під час так званої польської операції НКВС», – нагадав голова ІНП Польщі Ярослав Шарек.

Голова інституту нацпам’яті Польщі підкреслив, що тільки на терені окупованої совєтами України загинуло понад 40 тис. поляків.

«Їх убивали тільки за те, що вони були поляками. Це була єдина їхня вина. Бо вони мали польські прізвища, використовували польську мову, залишилися прив’язаними до віри батьків і не відмовилися від своєї національності», – наголосив Шарек. Він нагадав, що жертвами геноциду НКВС були також українці.

Завдяки співробітництву з українськими архівістами, як звернув він увагу, вдалося презентувати в Україну, зокрема в Хмельницькому та у Вінниці, а невдовзі також в Одесі, виставку «Наказ №00485. Антипольська операція НКВС у радянській Україні 1937-1938 років». Архівісти ІНП Польщі, котрі приготували експозицію, наголосили, що масштаб радянського насильства проти поляків у 1937-1938 роках найліпше розкривають долі конкретних жертв та їхніх родин.

Голова ІНП Польщі наголосив, що у Вінниці увічнено також важливий момент спільної польсько-української історії. Це договір про спільну боротьбу з більшовиками від 1920 року, під яким підписалися Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра.

«Можливо, того терору і злочинів 1930 років, а раніше Голодомору в Україні не було б, якби альянс Петлюри з Пілсудським удався», – додав він.

Також у понеділок в Інституту національної пам’яті Польщі показали фільм «Вінниця, топографія терору», знятий українськими дослідниками. Стрічка розповідає історію злочинів НКВС 1937-1938 років. Фільм показує місця масових вбивств, катувань радянського апарату репресій проти 10 тисяч людей, серед яких приблизно 3 тисячі були поляками.

Голова ІНП Польщі зазначив, що вивчення цього злочину є спільним проектом Інституту та істориків з України. «До цих тем повертаються неохоче, цей шлях виходу з комунізму в Україні набагато довший, ніж у Польщі, а цей фільм показує, що нове покоління українських істориків намагається розраховуватися з цією системою», – сказав Ярослав Шарек.

Архівне співробітництво – це найважливіша сфера позитивної історичної співпраці між Польщею та Україною. Завдяки угоді, підписаній у березні 2018 року ІНП Польщі з трьома українськими Державними архівами Хмельницької, Вінницької та Одеської області, Україна передала польській стороні десятки тисяч оцифрованих документів про так звану польську операцію НКВС.

Related Posts