Новини Міжмор'я Позиція Польща

Голова МЗС Польщі: Ми повинні розмовляти з Росією

Яцек Чапутович заявив, що Росія не отримала і не отримає запрошення на заходи до 80-річчя ІІ Світової війни у Польщі

Головною темою зустрічі міністра закордонних справ Польщі з міністром закордонних справ Росії було повернення літака Ту-154М. Про це в інтерв’ю тижневику «Sieci» сказав очільник польської дипломатії Яцек Чапутович. Він додав, що Сєрґєй Лавров порушив теж питання браку запрошення для Росії на вересневі меморіальні заходи до 80-річчя початку Другої світової війни, передає “Польське радіо”.

Зустріч Чапутовича та Лаврова відбулася місяць тому.

«Головною темою тієї зустрічі було повернення уламків літака, що досі знаходяться у Смоленську. Рада Європи видала резолюцію із закликом до Росії повернути уламки. Я заявив, що у випадку повернення уламків ми готові забезпечити доступ до них російським експертам, якщо вони будуть хотіти здійснити якісь заходи. Однак прозвучала негативна відповідь, бо, на думку мого співрозмовника, декларація Ради Європи не є обов’язковою. З іншого боку, у межах правової допомоги Росія відкриє доступ до уламків польським слідчим», – сказав Чапутович.

За словами голови Міністерства закордонних справ Польщі, росіяни «очікують закриття слідства польською стороною, ствердивши, що нібито усе з’ясовано». «Це був неоптимістичний сигнал, хоча нам важливо піти вперед у цій справі перед 10 роковинами трагедії, що припадають на квітень 2019 року», – сказав він.

Очільник польської дипломатії зазначив, що для росіян проблемою є теж усунення пам’ятників, пов’язаних з Червоною армією.

«У відповідь я наголосив, що могили солдатів, цвинтарі ретельно охороняються і виникла думка, що, можливо, це потрібно чітко показати російським журналістам. Щодо символів комунізму, то ми маємо право їх усувати. Я заявив про готовність до розмов з Росією на тему історичних питань, щонайменше у межах комісії з важких питань, що майже не працює. З боку Росії, однак, немає достатнього відкриття з цього питання. Міністр Лавров порушив теж питання браку запрошення на вересневі урочисті заходи до 80-річчя початку Другої світової війни», – зауважив Чапутович.

Голова МЗС Польщі визнав, що Росія не отримала і не отримає цього запрошення. «Запрошені натівські держави, держави Європейського Союзу та держави Східного партнерства. Ми хочемо святкувати цю дату у нашому, європейському колі. Також тому, що 1 вересня 1939 року Росія не була стороною війни, хіба що у контексті пакту Ріббентропа-Молотова, який у певному значенні розв’язав Гітлеру руки. Росія вступила у війну 17 вересня як союзник Гітлера, здійснивши агресію на Польщу. У січні 2020 року ми будемо святкувати 75 річницю визволення концтабору Аушвіц, у цьому випадку візит російської делегації буде прийнятним», – сказав Чапутович.

Міністр підкреслив, що «попри відмінності ми повинні розмовляти». «Деякі питання, можливо, вдасться розв’язати», – підкреслив він у розмові з «Sieci».

Related Posts