Аналітика Позиція Польща

Польська делегація про повернення Росії: У Раді Європи стався скандал

Представники польської делегації у ПАРЄ розкритикували резолюцію про повернення країни-агресора в організацію

«У Раді Європи відбувся скандал, до участі у засіданні допущено кандидатів Росії, а Лєоніда Слуцького допущено як кандидата на пост заступника голови Парламентської асамблеї Ради, це попри те, що йому заборонений в’їзд до країн Європейського Союзу», – заявив у вівторок представник польської делегації у ПАРЄ Аркадіуш Мулярчик, передає “Польське радіо”.

Росії повернули право на голосування у Парламентській асамблеї Ради Європи. У ніч з понеділка на вівторок парламентарії із 46 країн у Страсбурзі прийняли резолюцію у цій справі.

У документі безпосередньо не говориться про ситуацію у Росії. Зазначено, що «право члена Ради Європи на голосування не повинно призупинятися за сумнівів у справі його мандату».

Більшість парламентаріїв звернула однак увагу, що зміна у процедурах «стосується одного конкретного випадку», тобто скасування санкцій проти Росії.

Прибічники звіту сказали, зокрема, про те, наскільки важливим є доступ усіх жителів континенту до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Документ розкритикували, в основному, українські парламентарії, за словами яких – це неприйнятні поступки щодо Росії.

Натомість Аркадіуш Мулярчик, який є представником польської парламентської делегації у ПАРЄ зазначив, що стався скандал. «Нічне голосування щодо правил повернення Росії до Ради Європи показує, що важіль у справі Росії в Європі перемкнули», – написав Мулярчик.

Про те, що Рада «показує слабкість» говорив також польський депутат Мацєй Масловський. «Делегації із 46 країн не можуть розмовляти з єдиним агресором, який порушує основний принцип від 1949 року», – підкреслив польський парламентарій.

Водночас віце-міністр закордонних справ Польщі Шимон Шинковський вель Сенк, коментуючи рішення ПАРЄ, заявив: «Треба надіслати сигнали, що якщо Росія зробить певні кроки, то зможе розраховувати на відновлення діалогу».

На його погляд, «перемогла концепція, що Росія може ліпше виконувати свої обов’яки, яких вона часто не виконувала, якщо застосувати щодо неї саме таке рішення, ніж коли вона буде постійно ізольованою».

За словами Шинковського вель Сенка, «час покаже», чи це рішення було правильним. «Подивимося, як Росія буде надалі поводитися після цього рішення. Нині важко оцінити, чи це рішення дасть результати. Якщо не дасть результатів, то я думаю, що потрібно буде обміркувати повернення до попереднього стану», – додав він.

Росія зможе взяти участь у голосуванні на посаду генерального секретаря. У резолюції однак зазначено, що організація «зберігає право на призупинення деяких повноважень даної делегації, якщо країна не буде поважати найважливіші засади Ради Європи».

Російську делегацію у Парламентській асамблеї Ради Європи позбавили права голосу та займати посади у 2014 року у відповідь на окупацію Росією Криму, розв’язання війни на сході України та підтримку проросійських бойовиків на Донбасі. Згодом Росія вирішила не брати участі у засіданнях Асамблеї, а в 2017 році припинила платити внески. На сьогодні борг Москви складає 75 мільйонів євро.

Резолюцію Ради Європи, що дозволяє Росії повернути повноваження у Парламентській асамблеї, розкритикував, серед інших, міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс, який назвав документ шкідливим, суперечливим і таким, що підриває авторитет Ради Європи.

Related Posts