Аналітика Експертна думка Молдова/Румунія Новини Міжмор'я Польща Про Україну

Український історик: Політики намагаються зробити історію полем битви

На думку професора Богдана Гудя, у багатьох країнах історична політика служить політичним цілям

Спроби релятивізувати історію та використовувати її у політичних цілях були однією із тем, порушених у третій та останній день 29 Економічного форуму у Криниці. Дискусійна панель під назвою «Поле битви історія – сучасні методи старої як світ війни» зібрала у четвер, зокрема, істориків та публіцистів з Польщі, Чехії, України, Румунії та Німеччини,передає “Польське радіо”.

Серед інших, директор Інституту Європейської інтеграції у Львівському університеті професор Богдан Гудь, автор книжки «Українці та поляки», підкреслив, що у багатьох країнах практикування історичної політики служить політичним цілям. «І якщо це робиться у політичних цілях, то важко говорити про правду», – сказав професор, наголосивши, що сферою зацікавлення історика мусить бути правда, хоча, як додав, також історична правда не завжди повністю відповідає тому, що фактично відбувалося сотні років тому.

«Жодна історична книжка не є правдивою, це тільки бачення її автора. Ніхто не сидить за кущами, спостерігаючи, що відбувалося 100 чи 200 років тому. Історія – це океан, а наші знання – це склянка, щонайбільше акваріум. Такими є відносини між історичною правдою і тим, що відбувалося. Тому історія повинна бути максимально правдивою і наближеною до реальності на основі фактів, документів та відповідної бібліографії», – відзначив професор Гудь, підкресливши, що він історик, а не політик.

«Я не розумію, чому політики намагаються зробити історію полем битви, інструментом політичної боротьби між країнами, котрі вважають себе стратегічними партнерами, мають спільні цілі, належать до одного цивілізаційного табору. У мене таке враження, що гострі дискусії про польсько-українські відносини мають показати, що хтось є правдивим, але хтось є „правдивішим”. Я вважаю, що історія не може бути інструментом створення реальної політики; якщо ми хочемо практикувати „real politik”, ми повинні залишити історію історикам», – сказав український історик.

На погляд професора Гудя, тестом польсько-українського співробітництва, пов’язаного з історією, може бути майбутнє 100-річчя договору Юзефа Пілсудського та Симона Петлюри; союзу, який називають, як висловився професор, «важким, але братерством», у результаті якого армія Петлюри допомогла Польщі підкорити Галичину.

«Якщо не будемо звертати увагу на подібні факти, то ми будемо проводити історичну політику, а не нагадувати справжню історію», – наголосив історик. Він підкреслив, що історик повинен завжди писати правду, незалежно від того, наскільки болісною вона є для обох сторін. «Немає чорно-білої історії (…), і навіть сірий колір має 50 відтінків», – сказав Богдан Гудь.

Related Posts