Антиросійський фронт Експертна думка Новини Міжмор'я Польща Про Україну

Анджей Дуда: вільна Польща, вільна Україна ніколи не погодяться, аби Росія мала владу над нашим регіоном

Президент Польщі написав в американському тижневику «Newsweek» і словацькому виданні «Pravda», що нині «імперська Росія знову прагне експансії в інші країни»; «вона хоче того ж, що і в 1939 і 1940 роках, коли діяла в союзі з нацистською Німеччиною, і в 1945–1991 роках, коли самостійно правила країнами Центральної та Східної Європи»

«Російський імперіалізм у війні з Центральною та Східною Європою» – так називається текст Анджея Дуди, опублікований у понеділок в американському тижневику «Newsweek» і словацькому виданні «Pravda». Президент Республіки Польща попередив, що Росія завжди прагнула влади над цим регіоном Європи, передає “Польське радіо”.

Президент нагадав про дату 17 вересня 1939 року, менш відому на Заході, ніж 1 вересня, коли Німеччина напала на Польщу.

Він наголосив, що 83 роки тому Червона армія увійшла до Польщі, і ця подія вирішила долю Польщі та інших країн Центрально-Східної Європи на наступні пів століття.

«Якщо сьогодні ми, поляки, та інші народи нашого регіону часто стверджуємо, що знаємо Росію і розуміємо її імперську мотивацію краще, ніж Захід, то ми говоримо це саме тому, що маємо історичний досвід, символом якого є 17 вересня», – зазначив він.

Як додав Дуда, це було виконання секретної частини пакту Гітлера-Сталіна, підписаного 23 серпня 1939 року главами дипломатії Німеччини та Радянського Союзу: Ріббентропом і Молотовим; «дві тоталітарні імперії уклали союз, розділивши між собою досі незалежні країни Центральної Європи».

Анджей Дуда написав, що найважливішим наслідком пакту була ліквідація незалежної польської держави та розподіл її території між двома окупантами: нацистською Німеччиною та комуністичною Росією.

Він наголосив, що злочини нацистської Німеччини «проте були принаймні морально засуджені всім вільним світом».

«Інакше, на жаль, було зі злочинами комуністичної Росії, які залишалися безкарними і часто забутими», – додав польський лідер.

Він нагадав про Катинський розстріл, депортацію пів мільйона поляків до трудових таборів і місць примусового поселення в Сибіру та Азіатському СРСР, «терор НКВД та ідеологічне виховання, знищення польської ідентичності та національної традиції, силове прищеплення принципів комунізму дітям і змушування їх зректися своєї віри».

Президент зазначив, що все це знають не лише поляки, а й естонці, латиші та литовці, а також інші народи, які після війни опинилися в радянській сфері впливу.

«Для наших народів поразка Третього Рейху не принесла жаданої свободи», — написав він.

За його словами, лише демократичні зміни, розпочаті у 1989 році «Солідарністю», призвели до справжнього визволення поляків та інших народів Центрально-Східної Європи, які відновили власні суверенні держави.

За словами польського президента, немає сумніву, що «імперська Росія знову прагне експансії в інші країни»; «вона хоче того ж, що і в 1939 і 1940 роках, коли діяла в союзі з нацистською Німеччиною, і в 1945–1991 роках, коли самостійно правила нашими країнами», – додав він.

За словами польського президента, «незалежність країн нашого регіону завжди була (…) сіллю в оці російських імперіалістів».

«Тому щойно Москва оговталася від шоку втрати сталінської сфери впливу, вона почала прагнути відбудувати імперію. Ми пам’ятаємо військовий напад на Грузію в 2008 році. Ми також пам’ятаємо неодноразове жорстоке придушення рухів за свободу в Білорусі та Україні. Нарешті, ми пам’ятаємо про ворожу політику Росії щодо незалежної України, збройну анексію Криму та Донбасу в 2014 році, а насамперед – повномасштабну геноцидну війну з суверенною Українською державою, яка триває з 24 лютого 2022 року», – написав Дуда.

«Росія завжди хоче влади над усією Центральною та Східною Європою. Але вільна Польща, вільна Україна та всі інші незалежні держави нашого регіону ніколи на це не погодяться. Для наших народів це питання життя та смерті, збереження ідентичності та виживання. Це питання нашого майбутнього, безпеки та процвітання», – підсумував Анджей Дуда.

Related Posts